Tvrđava Gradina Srebrenik

Tita su pokopali uz najvecu ljubav

Tito i Che na Brijunima 18. srpnja 1959
FATALNA ZDENKA: Tito nije prežalio svoju ljubav iz partizana. Grob joj je uz njegovu vilu na Dedinju u Beogradu. Prije 30 godina je i on tamo pokopan

Josip Broz Tito pokopan je u Kući cvijeća umjesto na groblju, tvrde neki Titovi biografi, samo zato kako bi mogao počivati pored Davorjanke Paunović zvane Zdenka, njegove životne ljubavi. Zdenka je bila ljepotica, komunistica, 29 godina mlađa od Tita. Studirala je francuski jezik na beogradskom sveučilištu. Kad je upoznao Davorjanku Paunović, Tito je bio u vezi s Hertom Haas, koja mu je rodila sina Mišu. No Hertha je bila zarobljena, a Titovu pažnju privukla je mlađa, temperamentna tajnica, koja mu je bila i kurirka i prijateljica. Tito je navodno bio pod njezinim velikim utjecajem.
– Pratio ju je, reći će Miro Simčić, autor knjige “Žene u Titovoj sjeni” – glas vatrene žene koja nije znala tiho voditi ljubav. Bila je u rodu s Mirjanom Marković Milošević – njihove majke bile su sestre. Kad je u Zagrebu srela Tita, on ju, kako je rekla, opčinio šarmom, duhovitošću i položajem. Tito je imao dobre živce. Navodno je s njom vodio ljubav u šatoru dok su okolo padale njemačke granate. Njegova ratna tajnica umrla je od tuberkuloze u svibnju 1945. godine. Josipa Broza je pratila po mnogim ratištima, u vrlo teškim okolnostima, te se razboljela. Tito ju nikad nije prežalio, a njezine posmrtne ostatke dao je pokopati u vrtu svoje rezidencije. Herta Haas nije mu se htjela vratiti jer nije mogla podnijeti poniženje. Bila je vrlo ponosna žena i, premda je jako voljela Tita, nakon rata je izabrala tih život, daleko od svjetala pozornice na kojima je Tito tako snažno uživao. Premda je oženio Jovanku Budisavljević, Tita su povezivali s mnogim ženama: najviše je, izgleda, volio operne pjevačice, primadone. U tom kontekstu moglo se čuti ime Zinke Kunc.

Titina ljubavZDENKA JE BILA PRVA
Davorjanka Paunović bila je punih 29 godina mlađa od šefa jugoslavenskih komunista, ali to se nije pokazalo preprekom. Zdenka, kako su je zvali, imala je veliki utjecaj na Tita. Navodno se Tito u jednoj sobi morao odlučiti između nje i Herte Haas, ali je rekao: ‘Riješite to same’. U Vrdoljakovoj seriji Zdenku glumi Zrinka Cvitešić.

SLOVENKU HERTU HASS JE OSVOJIO ELEGANCIJOM
Titova nevjenčana supruga Herta, s kojom je dobio sina Mišu, nedavno je umrla u Beogradu. Tito ju je osvojio šarmom i elegancijom. Pričala je da je na nju snažan dojam ostavilo jedno Titovo odijelo koje joj se činilo preskupo za jednog komunista, no kasnije je uočila da odijelo nije bilo skupo, nego mu je sjajno stajalo. Od Jovanke Broz Tito je, pak, ponekad morao bježati u kupaonu kako bi mirno spavao.

DOBIO OZIRISA, A DAO SUHE ŠLJIVE!

Egipćanin Anvar el Sadat Titu je darovao neprocjenjivo vrijednu statuu Ozirisa, a Tito njemu 50 kila suhih šljiva, sok od ribizle i borovnice te 150 kg jabuka.
ZASADIO HRASTOVE JOHNA LENNONA
Yoko Ono i John Lennon pedesetorici državnika i Titu poslali su 1969. godine po dva žira da zasade hrastove mira. Tito ih je i zasadio u jednom vrtu u Beogradu.
TITO: BIO BIH NAJVEĆI KAPITALIST
Na jednom prijmu Tito je razgovarao s gradonačelnikom Hamburga. Rekao mu je: ‘Da sam živio u kapitalizmu, bio bih bio najveći kapitalist’. Mnoge je odgovor iznenadio.
FOTOGRAFIRAO, TOKARIO, SVIRAO
Josip Broz Tito obožavao je fotografirati. To mu je bio omiljeni hobi, no volio je i raditi i na tokarskom stroju. Ustajao je svakog jutra u pet. Navodno je svirao klavir.

Jos uvijek dolaze stafeteVole ga Slovenci i Kinezi: Grob Josipa Broza Tita u Kući cvijeća godišnje posjeti oko 80.000 ljudi. Najbrojniji su Slovenci, a od stranaca Kinezi

I trideset godina nakon smrti bivšeg predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita mnogi štovatelji i turisti posjećuju njegov grob u beogradskoj Kući cvijeća. Titova posljednja supruga Jovanka Budisavljević godinama ne dolazi na grob. No 4. svibnja i na Titov rođendan 25. svibnja obavezno pošalje cvijeće. U depou Muzeja istorije Jugoslavije pohranjene su stvari koje je dobila ostavinskom raspravom nakon Titove smrti. Budući da nije bila zadovoljna dobivenim, Jovanka se žalila, a spor je još u tijeku. Živi u oronuloj kući iz koje ne izlazi, a posjetitelje ne prima. Kuća cvijeća je sagrađena 1975. kao Titov zimski vrt s prostorijama za rad i odmor u neposrednoj blizini rezidencije u kojoj je živio. Prostire se na 1000 četvornih metara. Pokopan je ondje prema svojoj želji. Tijekom 2009. Kuću cvijeća posjetilo je 73.000 ljudi – najviše s područja bivše SFRJ. Najbrojniji su bili Slovenci. Od stranaca najčešće dolaze razne kineske delegacije. U Kuću cvijeća svake godine 25. svibnja i dalje pristižu štafete. Do sada ih je stiglo čak 22.000. Prva je bila u obliku knjige koju je 1945. osmislio profesor gimnastike iz Kragujevca. U njoj je omladina Šumadije čestitala Titu rođendan i zaželjela mu uspjeh u daljnjem radu. Zatim su se zaredale štafete iz svih dijelova Jugoslavije, tvornica, škola itd. Izrađivali su ih u obliku palica koje su u sebi imale poruku predsjedniku.

Tito sa Jovankom
DARIVALI SU GA I TRETIRALI KAO PRAVOG KRALJA
U sklopu Muzeja istorije Jugoslavije nalaze se i darovi koje je Tito dobio – od narodnih nošnji, skupocjenog oružja pa do antiknih predmeta neprocjenjive vrijednosti.
PLUSEVI:
1. SPASIO NAS OD HITLERA I STALJINA

Josip Broz Tito predvodio je antifašistički pokret. Spriječio je ulazak Jugoslavije u Varšavski pakt i tamnicu realnog komunizma pod Staljinom.

2. VRATIO OTOKE, ZADAR, RIJEKU I ISTRU
Hrvatskoj je vratio dijelove koje je Ante Pavelić ustupio Italiji, te pripojio Istru i Rijeku.
3. VIŠI STANDARD
Tito je samo od SAD-a dobio stotinjak milijardi dolara bespovratne pomoći kako bi od SFRJ načinio antisovjetski propagandni izlog.
4. UGLED U SVIJETU
On je bio najugledniji državnik s ovih prostora ikad. Na pogreb su mu došli svi.
5. OMOGUĆIO SAMOSTALNOST
Ustavom iz 1974. republikama je dao zakonski temelj za izlazak iz SFRJ.
MINUSI:
1. JEDNOPARTIJSKA DIKTATURA
Tito je uveo sustav diktature proletarijata i ukinuo stranke, mada je zapadnim vođama tijekom rata tvrdio da to neće učiniti.
2.ODGOVORAN ZA BLEIBURG I KRIŽNI PUT
Deseci tisuća ustaša i domobrana, ali i hrvatskih civila likvidirani su bez suda u Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj.
3. LIKVIDACIJA ANDRIJE HEBRANGA
Andrija Hebrang smaknut je pod misterioznim okolnostima, vjerojatno prema Titovu nalogu ili uz njegovu suglasnost.
4. GUŠENJE DEMOKRACIJE
Ugušio je Hrvatsko proljeće, smijenio srpske liberale, slovenske reformiste…
5. POLITIČKI SUDOVI
Suđenja zbog različitog mišljenja, kult ličnosti, progoni zbog sitnica…

24sata.hr

Pogledaj i ovo

Lopovi preko Facebooka znaju kad niste kod kuće

Prije nego objavite na Facebooku da ste na godišnjem ili da ste odsutni nekoliko dana, …

Ovu pjesmu je Sinan Sakić otpjevao jednom i NIKADA VIŠE, a razlog je PRETUŽAN (VIDEO)

Vjerovali ili ne, Sinan Sakić je ovu pjesmu otpjevao samo dok ju je snimao u …

Komentariši