Ukrajinski rulet

Švicarska je ispala sa SP-a bez primljenog gola No malo im sada vrijedi podatak da su imali neprobojnu obranu kada su bili impotentni u napadu – Šovkovskog prvo nisu uspjeli svladati za 120 minuta igre a onda niti s bijele točke

Bio je to sudar dviju granitnih obrana – Švicarci su prvi krug okončali čiste mreže a Ukrajinci su doduše primili četiri komada od Španjolaca ali u preostalih šest dvoboja ove godine nisu kapitulirali

Stoga nije čudno da su prvi put na ovom Mundijalu o pobjedniku odlučivali udarci s bijele točke

Bilo je to 120 minuta taktičkog nadmudrivanja i velike borbe uglavnom na sredini terena Prilike su bile rijetke poput kiše u pustinji Najzanimljivije je bilo u razdoblju od 20 do 23 minute kada su Ševčenko na jednoj i Frei na drugoj strani uzdrmali gredu

Švicarcima je silno nedostajao teže ozlijeđeni Senderos kojeg je neuspješno pokušavao nadomjestiti Djourou Mlađahni igrač Arsenala zamijenjen je već u 34 minuti pa iako je ulazak Grichtinga ojačao posljednji red u regularnom su vremenu bliže pobjedi bili Ukrajinci

U drugom poluvremenu Blohinovi su izabranici dvaput ostali centimetrima daleko od zlatnog gola U 67 Ševčenko je potegao ljevicom a osam minuta kasnije Gusin je bio najviši nakon kornera – no oba je puta lopta prohujala malo kraj lijeve vratnice

Na kraju su o talijanskom suparniku odlučivali jedanaesterci Za početak je Zuberbühler skinuo penal Ševčenku ali kolo sreće se ubrzo okrenulo Šovkovski je obranio udarce Strellera i Cabanasa dok je Barnetta pogodio prečku

S druge strane precizni su bili Milevski Rebrov i Gusin pa je Sbirna već nakon nepotpune četvrte serije izvođenja kaznenih udaraca mogla početi slaviti daleko najveći uspjeh u povijesti ukrajinskog nogometa U svom prvom nastupu na SP-u probili su se u elitu

Ukrajina – Švicarska 3:0 0:0 0:0

Köln Müngersdorferstadion Gledatelja: 45 000 Sudac: Benito Archundia Meksiko Jedanaesterci: Ševčenko – Zuberbühler brani Streller – Šovkovski brani Milevski – 1:0 Barnetta – greda Rebrov – 2:0 Cabanas – Šovkovski brani Gusev – 3:0