God save Beckham

Patnje i muke Engleza po velikoj sparini u Stuttgartu prekinuo je velemajstorski Becksov slobodnjak Dotad se igralo točno sat vremena – bio je to prvi udarac u okvir ekvadorskog gola Beckham je zabio za repku nakon tri godine

Sven-Goran Eriksson je Ekvador respektirao kao da igra protiv Brazila – postavio je formaciju 4-4-1 s jedinim napadačem Rooneyjem te s dva destruktivca Hargreaves Carrick od prve minute Takva koncepcija zadala je puno muka i oduzela još više živaca brojnoj engleskoj navijačkoj armiji

U utakmici u kojoj su se prilike mogu izbrojati na prste jedne ruke onu najbolju imao je Ekvador u 11 minuti Carlos Tenorio je nakon Terryjeve pogreške izbio sam pred Robinsona ali je požrtvovni Ashley Cole uklizao i skrenuo udarac u gredu

Favoritu je trebalo 18 minuta da prvi put iole ozbiljnije ugorzi gol autsajdera – Gerrard je plasirao s 20 metara ali koji metar neprecizno U 20 minuti iz slobodnog je udarca na drugoj strani opalio Mendez lopta je pogodila Ferdinanda i na englesku sreću otišla kraj gola

Otočani su opasni bili jedino iz prekida koje je redovito izvodio Beckham U 24 minuti jednu lošu procjenu centaršuta More nije kaznio Ferdinand a u 35 minuti Beckham je odlučio pucati direktno na gol ali je bio zamalo neprecizan

U nastavak je Gordi Albion krenuo nešto aktivnije ali odavno je bilo jasno da Engleska može zabiti samo iz prekida Igrala se 60 minuta kada je David Beckham namjestio loptu na 25 metara iskosa s lijeve strane i fantastično pogodio – lopta se od stative odbila u mrežu nesretnog Christiana More

U 73 minuti Lampard je nakon izvrsnog Rooneyjevog prodora mogao skratiti muke engleskim navijačima ali je Chelseajev srednjak u Njemačku došao s krivo podešenim nišanskim spravama – u dosadašnje četiri utakmice uputio je čak 20 udaraca ali gol još nije zabio

Dvije minute kasnije Rooney je opet promiješao suparničku obranu ali je završni udarac bio laka zadaća za Moru I bilo je to apsolutno sve od jednog ozbiljnog kandidata za naslov prvaka svijeta

Ekvador do kraja nije uspio iskoristiti činjenicu da je sparina slomila pola engleske momčadi koja je jedva stajala na nogama i grčevito čuvala rezultat ne libeći se perfidno krasti vrijeme zbog čega su požutjeli Robinson i Carrick

Iako je primjerice Beckham posljednjih 20-ak minuta teturao po travnjaku boreći se da ne povrati ručak Eriksson ga je zamijenio tek pet minuta prije kraja Šveđanin je za prvim osvježenjem s klupe posegnuo tek u 75 kada je još malo pojačao obranu s Carragherom

No Južnoamerikanci u cijelom drugom poluvremenu nisu uspjeli stvoriti pravu šansu Dva Valencijina pokušaja s ruba kaznenog prostora nisu išla u okvir a imali su i peh da im se u 70 minuti teže ozlijedio najopasniji napadač Tenorio

Englezi su tako kroz ušicu igle uspjeli proći među osam najboljih ali s ovakvom igrom tamo nemaju što tražiti – u četvrtfinalu naime čeka ih Portugal

Engleska – Ekvador 1:0 0:0

Stuttgart Gottlieb-Daimler stadion Gledatelja: 52 000 Sudac: Franck de Bleeckere Belgija Strijelac: 1:0 – Beckham 60