Švicarska 0-1 Češka

U prvoj utakmici europskog prvenstva Češka je golom u drugom poluvremenu jokera s klupe Vaclava Sverkoša sa 1:0 pobijedila domaćina Švicarsku i tako je upisala prva tri boda u skupini A

Bila je ovo prva međusobna utakmica ovih sastava nakon 1999 godine kada je Češka slavila 3-0 u prijateljskoj utakmici Od osamostaljenja Češke ovi su protivnici igrali četiri puta a tri pobjede odnijeli su Česi uz jedu pobjedu Švicarske

Švicarci su bolje otvorili utakmicu i prvih 25 minuta bili su bolja mo0mčad na terenu U tom periodu treba izdvojiti izvrstan prodor Valona Behramija u 11 minuti u kojoj je ispremiješao češku obranu te najbolju priliku cijelog prvog poluvremena onu Alexandera Freija kada je izbio sam pred Petra Čecha nakon ispucavanja vratara Diega Benaglija ali je Chelseajev vratar bio uspješniji

Frei je bio ponajbolji igrač na terenu u prvom poluvremenu ali je pred sam kraj poluvremena zaradio ozljedu lijevog koljena te je travnjak napustio u suzama Za njega bi ovo Europsko prvenstvo moglo biti završeno

Početkom nastavka 57 minuta češki izbornik Karel Brückner je Jana Kollera zamijenio s Vaclavom Sverkošem što se kasnije pokazalo ključnim Švicarci stvorili nekoliko prilika na samom početku drugog poluvremena uglavnom iz prekida a glavni protagonisti bili su Yakin i Sionko

Yakin je u 66 minuti imao jako dobru glavom priliku nakon asista Barnette ali je pucao pokraj lijeve vratnice U 71 minuti Česi su iz jedine prave prilike postigli pogodak Tomaš Galasek je glavom prebacio švicarsku obranu a Sverkoš 24-godišnji napadač je izvrsno utrčao u kazneni prostor i savladao Čecha udarcem u desni donji kut

U 80 minuti utakmice Švicarci su imali izvrsnu priliku za izjednačenje Prvo je Barnetta izvrsno pucao u desni donji kut ali je Čech uspio odbiti loptu nakon čega je Johan Volanthen pogodio vratnicu Sporan trenutak utakmice je igranje rukom Tomaša Ujfalušija u kaznenom prostoru u završnici utakmice ali se sudac Roberto Rosseti nije oglasio Do kraja utakmice Švicarci nisu imali ozbiljnijih prilika za izjednačenje

Bio je to tvrd i prilično nekvalitetan dvoboj u kojem je pobjednika odlučila pogreška