Španjolska 4-1 Rusija

U prvoj utakmici skupine D europskog prvenstva Španjolska je zahvaljujući tri pogotka Davida Ville sa 4:1 pobijedila Rusiju i tako je uspješno startala na turniru

Valencijin napadač pamtit će dvoboj protiv Rusa S tri pogotka u 20 44 i 75 minuti omogućio je svojoj reprezentaciji najuvjerljiviju pobjedu u povijesti na europskim prvenstvima te je na ljestvici strijelaca preskočio Nijemca Lukasa Podolskog autora dva pogotka protiv Poljske

Dvoboj između Španjolske i Rusije bio je definitivno najbolji od dosadašnja četiri u dnevnom terminu a uz susret Nizozemske i Italije konkurira i za ljepoticu cijelog dosadašnjeg dijela turnira Kiša koja je padala tijekom utakmice nije omela igrače jedne i druge momčadi u prezentaciji odličnog nogometa

Izbornik Rusije Nizozemac Guus Hiddink nije na raspolaganju imao dvojicu udarnih napadača iz Zenita ozlijeđenog Pogrebnjaka i suspendiranog Aršavina koji ima pravo nastupa tek od 3 kola pa je krenuo u utakmicu sa samo jednim napadačem Pavljučenkom U Španjolskoj je pak Cesc Fabregas ostao na klupi ali je ušao u igru u 54 minuti umjesto Fernanda Torresa

Rusi su u prvih dvadeset minuta bili čak i konkretniji iz kontri ali u 20 minuti je Španjolska povela Lopte se na lijevoj stranici dokopao Torres iščeprkao je loptu u duelu s Kolodinom te je kada se očekivao njegov udarac sjajno proigrao Villu koji je samo gurnuo loptu u praznu mrežu Dvije minute kasnije Žirianov je imao sjajnu priliku za izjednačenje ali je njegov udarac sa 7-8 metara uzdrmao vratnicu

Španjolci su imali još tri solidne prilike ali dva puta Torres i jednom Villa nisu uspjeli završiti posao Rusi su pritiskom u završnici prvog poluvremena pokušali stići do izjednačenja pa je furija imala dosta prostora za kontranapade Iz jednog takvog Iniesta je izvrsno promiješao dvojicu ruskih igrača gurnuo loptu u prostor koju je pravovremeno prihvatio Villa i provukao je ispod ruskog vratara Akinfejeva

Rusi su u nastavku krenuli još ofenzivnije utakmicu su završili s 54 posjeda lopte u svom posjedu iako su nakon prvog poluvremena obje reprezentacije imale loptu po 50 Takav je pristup otvorio još više prostora u napadu pogotovo u kontranapadima U 75 minuti Fabregas je gurnuo loptu prema Villi koji je dobio duel sa Širokovim a potom je udarcem u bliži kut i treći puta matirao Akinfejeva Rusija je do počasnog gola stigla u 86 minuti Nakon kornera kojeg je izveo Žirianov Pavljučenko je glavom svladao Casillasa

Međutim niti tu priči nije bio kraj U prvoj minuti sudačke nadoknade udarac Xavija Hernandeza zaustavio je Akinfejev ali je Fabregas nisko odbijeno loptu s glavom poklopio u praznu mrežu

Izvrsna partija Španjolaca koji još od 1984 kada su bili drugi na EP-u čekaju na najveće rezultate na velikim natjecanjima Ovom su izvedbom najavili da bi se to napokon moglo i dogoditi u Austriji i Švicarskoj Rusi nisu bili niti blizu toliko loši koliko pokazuje konačni rezultat

Bila je to utakmica s čak 33 udarca prema vratima Španjolci su zapucali 21 puta a 12 puta u okvir gola Dok je od 12 ruskih udaraca šest njih išlo u okvir vrata Kakav kontrast u odnosu na dvoboj Francuske i Rumunjske u kojem je samo jedna lopta u 90 minuta igre išla prema okviru gola