Ricardo crna mačka Gordog Albiona

U Gelsenkirchenu repriza Lisabona Prije dvije godine Portugalci su zaustavili Engleze u četvrtfinalu U Njemačkoj su istoj fazi natjecanja sve ponovili Oba je puta koban bio rulet s bijele točke i vratar Ricardo

Luis Felipe Scolari izbornik s najviše uzastopnih pobjeda na svjetskim prvenstvima opet je bio koban za suparničkog kolegu Erikssona Švedskog je stručnjaka nadmudrio u Japanu 2002 trenirajući Brazil dvije godine kasnije je s Portugalom nakon penala opet eliminirao Erikssonovu Englesku a isti rasplet vidjeli smo i u četvrtfinalnom dvoboju na AufSchalke Areni

U Gelsenkirchenu smo gledali 120 minuta borbe do posljednjeg daha ali stopostotnih prilika gotovo da i nije bilo Svaka čast igračima na zalaganju ali sama utakmica je bila vrlo loša U prvom dijelu obje su momčadi više pazile na svoja vrata – Englezi su bolje igrali u početnim minutama dok je ostatak pripao Portugalcima

U devetoj minuti prvi je u okvir vrata pucao Rooney ali je Ricardo bio koncentriran U sljedećoj akciji uzvratio je portugalski Ronaldo no pucao je ravno u Robinsona Isti je igrač pokušao i u 19 minuti ali je lopta fijuknula iznad grede Njegov stariji kolega Figo oporbao je udarac nakon sat vremena igre također beuspješno Siromašni prvi dio pravom je bombom zaključio Lampard no Ricardo je opet bio budan

Odmah na startu drugog poluvremena Eriksson je ostao bez vođe na terenu jer je zbog ozljede iz igre izašao kapetan Beckham no to nije utjecalo na igru Engleske U 52 minuti lampard je ostao sam na petercu Portugala ali je u padu pucao od trave i preko grede Osam minuta kasnije je poput brzog vlaka kroz portugalsku obranu prošao Lennon lopta je došla do Joea Colea ali i on je gađao zrak iznad prečke

A onda je u 61 minuti uslijedio šok za engleske navijače – čovjek u kojeg se uzdala cijela nacija napravio je glupost na sredini terena Rooney je kopačkom uletio u međunožje Carvalha i zaradio crveni karton Ipak sljedećih sat vremena uključujući i produžetke Englezi su odigrali junački nisu se branili dok Portugal brojčanu nadmoć nije znao kapitalizirati

Stoga je odluka o putniku za polufinale pala u ruletu jedanaesteraca a tamo je kao i prije dvije godine u obračunu istih suparnika briljirao portugalski vratar Ricardo Obranio je udarce Lamparda Gerrarda i Carraghera dok je jedino precizan bio Hargreaves Kod Portugala su promašili Viana i Petit ali su zato jedanaesterce zabili Sabrosa Postiga i onaj presudni – Cristiano Ronaldo

Tako su Englezi doživjeli još jedan od epskih poraza koji će njihovi mediji danima oplakivati i godinama proklinjati Gordi Albion je na jedanaesterce ispao i u polufinalu EP-a 1996 Njemačka u osmini finala SP-a 1998 Argentina u četvrtfinalu EP-a 2004 Portugal te sada Portugal je nakon 40 godina i sjajne Eusebijeve generacije opet u polufinalu World Cupa Mogu li Figo Deco Maniche Cristiano Ronaldo i ostali napraviti korak više i izboriti finale?

Portugal – Engleska 3:1 0:0 0:0

Gelsenkirchen AufSchalke Arena Gledatelja: 52 000 Sudac: Hector Elizondo Argentina

Jedanaesterci: 1:0 – Simao Lampard – Ricardo obranio Hugo Viana – stativa 1:1 – Hargreaves Petit – promašio Gerrard – Ricardo obranio 2:1 – Helder Postiga Carragher – Ricardo obranio 3:1 – Cristiano Ronaldo