Italija s(p)retno među osam

Suđenje je još jednom zasjenilo borbu za četvrtfinale Španjolski sudac je Italiji prestrogo isključio Materazzija početkom drugoga dijela ali je to vratio sumnjivim penalom u 93 minuti Totti je bio siguran

Squadra Azzurra bila je veliki favorit u dvoboju protiv Australije no Hiddinkovi jurišnici umalo su kreirali još jednu senzaciju Nakon što su namučili Brazil a u izravnom dvoboju Hrvatsku poslali kući Australci su bez ozlijeđenog Kewella isto mogli napraviti i Talijanima

Od početka utakmice Socceroosi su igrali svoju igru lopta je puno više bila u njihovim nogama u jednom trenutku čak 70 posto ali su Talijani imali konkretnije prilike Marku Schwarzeru je uglavnom prijetio Luca Toni a prvi prigodu imao je već u trećoj minuti Udarac glavom prošao je tik uz vratnicu

U 12 minuti probao je i Gilardino ali u blok mu je ušao vrlo agilni Scott Chipperfield Sredinom prvoga dijela vidjeli smo i najbolju šansu Italije – Toni je u kaznenom prostoru uštopao loptu okrenuo se i ljevicom naciljao australsku mrežu Mark Schwarzer je ipak nogom odbio loptu u korner

Nakon pola sata igre opasnije su zaprijetili i Australci Jedno ubacivanje iz kuta stvorilo je velike probleme Talijanima lopta se dobila do Chipperfielda koji je iz prve pucao u dobro postavljenog Buffona Početkom drugoga dijela izuzetno opasni Toni je opet pokušao glavom no lopta je otišla iznad grede

A onda su se 50 minuti stvari zakomplicirale za Lippijevu momčad Nakon jednog starta na Brescianu sudac Medina Cantalejo je prestrogo isključio Materazzija pokazavši mu izravni crveni karton Dojam je da je Španjolac u toj situaciji drastično oštetio Azzurre jer Materazzijev start zaslužio maksimalno žuti karton

Od tog trenutka su Socceroosi zagospodarili travnjakom ali nisu uspjeli stvoriti izgledniju priliku za gol Talijani su napadačke ambicije gradili na kontranapadu a čudne su bile i odluke izbornika Lippija koji je u igri držao indisponiranog Del Piera Napadača Juvea je u 75 minuti konačno zamijenio Totti koji je unio dosta živost u igru svoje momčadi

Hiddinkovi igrači su pred kraj utakmice lagano iscrpljivali svoje suparnike čekajući produžetke ali ih nisu dočekali Šest sekundi prije isteka sudačke nadoknade Cantalejo je jedan pad Grossa preko Neilla okarakterizirao najstrožom kaznom Prosvjedi Australaca nisu pomogli iako su bili sasvim opravdani

Daleko nakon isteka vremena Totti je zakucao loptu u Schwarzerovu mrežu i odveo Italiju u četvrtfinale Tako je okončan impresivan niz Guusa Hiddinka koji je tri različite reprezentacije na tri različita svjetska prvenstva uveo u osminu finala Nizozemsku 1998 i Južnu Koreju 2002 je odveo do polufinala Australce nije

Italija – Australija 1:0 0:0

Kaiserslautern Fritz Walter stadion Gledatelja: 46 000 Sudac: Medina Cantalejo Španjolska Strijelac: 1:0 – Totti 95-11m