Hrvatska namučila Brazil

Hrvatska se odlično nosila s favoriziranim svjetskim prvacima Igrači su ispraćeni velikim pljeskom navijača Presudilo im je posljednih pet minuta prvog dijela – Niko Kovač se ozlijedio a nešto kasnije Kaka je sjajno zabio ljevicom

Brazil je još dokazao da je velika momčad – i kada ne igra najbolje pronađe put do pobjede Hrvatska je igrala vrlo organizirano u defenzivi protivnički virtuozi nisu imali previše prostora ali tri lančane pogreške u 44 minuti koštale su Hrvate poraza

Kockasti su većim dijelom prvog poluvremena ravnopravno parirali najvećem favoritu za naslov Hrvati su čak u nekoliko navrata stigli ugroziti i Didu Udarci Klasnića i Kranjčara s distance prohujali su preko gola a Tudor je u 39 minuti za koju stotinku zakasnio na ubačaj Srne

Pred vratima Pletikose zabavno je bilo u 15 i 16 minuti kada su dvaput Ronaldinho i jednom Roberto Carlos opasno ugrozili hrvatskog vratara ali je hrvatska jedinica bila na visini zadatka Sve je mirisalo na nulu barem do odmora a onda su hrvatska kola naglo krenula nizbrdo

Prvo je kapetan Niko Kovač zbog ozljede rebra u 40 minuti morao napustiti igru zamijenio ga je Jerko Leko a potom je četiri minute kasnije sijevnula brazilska polukontra Kaka je na 20-ak metara ostao sam i fenomenalnim udarcem ljevicom poslao loptu pod prečku nemoćnog Pletikose

Prije toga Klasnić je nesmotreno izgubio loptu na suparničkoj polovici Babić se nije imao snage vratiti Leko i osobito Tudor nisu dovoljno agresivno blokirali Milanova velemajstora i mat je bio neizbježan Bio je to presudni trenutak utakmice

U nastavak su Cicini izabranici ušli agresivnije razigrao se i u prvom dijelu neprimjetni Srna a izbornik je Hrvate vratio u uobičajeni sustav 4-3-1-2 U 51 Robert Kovač je točnom dugom loptom proigrao Pršu koji je izvrsno pucao ali je Dida bio spreman

Tri minute kasnije odapeo je i Klasnić s 18 metara – ravno u Didu To je bilo sve od napadača Werdera koji trenutak kasnije ušao je Olić Najbolja hrvatska prigoda bila je vjerojatno ona Babićeva u 70 ali je opet brazilski golman bio odlično postavljen Hrvatski lijevi bočni bio je u idealnoj poziciji 13-14 metara ravno ispred gola ali mu je lopta bila na njegovoj lošijoj desnoj nozi

Posljednja prijetnja Hrvata stigla je nakon lijepe akcije Prše i Kranjčara koju je ovaj potonji okončao za koji metar nepreciznim udarcem glavom Brazilci su u drugom dijelu imali dvije velike šanse – Ronaldinhov šut glavom u 62 sjajno je skinuo Pletikosa a Adriano je promašio zicer s pet metara

E da u 56 se ukazao i nevidljivi Ronaldo ali je njegov projektil s 20-ak metara otišao preko gola Dvadeset minuta kasnije ex-Fenomen je napustio travnjak iako je izbornik Parreira jednako tako mogao zamijeniti i Adriana – R Kovač Šimić i Šimunić odigrali su veliku utakmicu

Hrvatska će se tako za drugi krug morati izboriti u dvobojima s Japanom i Australijom Iduću utakmicu igraju 18 lipnja u Nürnbergu kontra Zicove selekcije Niti tada nemamo imperativ pobjede – i u slučaju remija i ako osvojimo tri boda odlučujući će biti okršaj s Australcima

Brazil – Hrvatska 1:0 1:0

Berlin Olympiastadion Gledatelja: 72 000 Sudac: Benito Archundia Meksiko Strijelac: 0:1 – Kaka 44