Bivša kolonija tvrd orah

Utakmica u Kölnu proglašena je visokorizičnom no situaciju je u uvodnim minutama smirio Pauleta Teško da je netko tada pomislio kako će to biti i konačni rezultat sraza Portugala i Angole

Obračun dvije momčadi portugalskog govornog područja u sebi je nosio posebni ali nenogometni naboj Pritom se misli za Angolu koja je četiri stoljeća bila pod portugalskom čizmom A kada se tome doda da je to bio prvi nastup Angolaca na svjetskim prvenstvima onda je jasno s koliko su emocija ušli u susret s Portugalom

I možda je baš to bio razlog velike sputanosti u uvodnim minutama čak i nesređenosti koja ih je pokazalo se na kraju stajala poraza Iskusni portugalski nogometaši znali su kazniti tu konfuziju u obrani Crnih antilopa pa su već u četvrtoj minuti došli do pobjedničkog pogotka

Čak i prije toga trenutka Portugalci su mogli povesti – nakon 10-tak sekundi igre Pauleta je pobjegao angolskoj obrani ali je lopta zamalo prošla pored desne vratnice Tri minuta kasnije napadač PSG-a bio je puno precizniji

Luis Figo je presjekao jednu loptu poput brzog vlaka projurio pored angolskog braniča Jamba i vratio u sredinu za potpuno samog Pauletu kojem nije bilo teško ugurati loptu u mrežu Tek nakon toga su se Angolci malo sredili ali izrađenih situacija za pogodak nisu imali

Prijetili su uglavnom iz daljine pa smo tako vidjeli pokušaje Mendonce Mateusa Akwe i Figueireda no samo je jednom Ricardo bio prisiljen intervenirati Najbolji udarac ali i priliku za gol Angola je imala u 43 minuta Andre Titi Buengo je sjajno odapeo s 30-tak metara ali je portugalski vratar krajnjim naporom loptu izbio u korner

Portugal je bio bolji u tom razdoblju igre pa je tako u 35 minuti nakon Figovog ubacivanja iz kuta Cristiano Ronaldo glavom pogodio gredu Isti je igrač na samom kraju poluvremena imao još jednu odličnu šansu no angolski vratar Ricardo ali imenom Joao refleksno je obranio njegov udarac

U drugom dijelu smo i dalje smo gledali portugalsku dominaciju redale su se situacije pred šesnaestercem Angole ali rezultat se nije mijenjao Portugal je bio bolja momčad uputio je čak 17 udaraca prema angolskim vratima osam u okvir no bivša kolonija nije bila bezopasna 11 udaraca od čega tri u okvir Ipak od velikog favorita se više očekivalo

Angola – Portugal 0:1 0:1

Köln Müngersdorferstadion Gledatelja: 45 000 Sudac: Larrionda Urugvaj Strijelac: 0:1 – Pauleta 4