Azzurri izbacili Čehe

Klasičnom talijanskom izvedbom Lippijeva je vrsta osigurala nastup u osmini finala Dvaput je Talijane darivao Polak – kod prvog gola je zaboravio na Materazzija a uoči odmora napravio je glupost i zaradio crveni karton

Talijanska reprezentacija opravdala je ulogu favorita u skupini E i osvojila prvo mjesto sa sedam bodova S druge strane poražena Češka u svom je prvom samostalnom mundijalskom nastupu zapela već u skupini iako je turnir u Njemačkoj otvorila uvjerljivim slavljem nad SAD-om

Za prolazak u osminu finala Česima je trebala pobjeda protiv Italije pa su se Nedved i suigrači tako postavili od samog početka susreta Izabranici Karela Brücknera bili su puno aktivniji u prvih 20-ak minuta čak četiri puta su zapucali prema Buffonu po dvaput Nedved i Baroš ali je vratar Juventusa bio iznimno raspoložen

Jedan od ključnih trenutaka susreta dogodio se u 17 minuti kada je izvršena prisilna izmjena u sastavu Italije Zbog ozljede je morao izaći pouzdani stoper Alessandro Nesta a zamijenio ga je Marco Materazzi I samo devet minuta kasnije u jeku češke dominacije branič Intera postigao je prvi gol na utakmici

Udarac iz kuta izveo je Totti a Materazzi je iz zaleta nadskočio cijelu češku obranu i glavom zakucao loptu u mrežu Petera Cecha Treba reći da je na talijanskog braniča potpuno zaboravio budući tragičar utakmice Jan Polak koji je u sudačkoj nadoknadi prvoga dijela napravio glupost utakmice

U napadu je bila njegova momčad no obrana Azzurra je pravodobno reagirala Iako je već imao javnu opomenu Polak je pred talijanskim šesnaestercem potpuno nepotrebno oštro startao na Tottija i zasluženo dobio drugi žuti odnosno isključujući crveni karton

S igračem manje u drugom poluvremenu Česi su pokušavali doći do izjednačenja ali protiv jake i organizirane Lippijeve vrste nisu čak niti ozbiljnije zaprijetiti S obzirom da je Gana u drugom dvoboju svladala SAD ni bod Češkoj ne bi bio dovoljan za prolazak dalje

Štoviše u 87 minuti Filippo Inzaghi je iz brzog protunapada postavio konačnih 2:0 Ovakav rasplet skupine E znači da će Hrvatska u slučaju trijumfa nad Australijom u osmini finala igrati protiv prekojadranskog susjeda u ponedjeljak u Kaiserslauternu s početkom u 17 sati

Češka – Italija 0:2 0:1

Hamburg AOL Arena Gledatelja: 50 000 Sudac: Benito Archundia Meksiko Strijelci: 0:1 – Materazzi 26 0:2 – Inzaghi 87