Austrija 0-1 Hrvatska

U prvoj utakmici u B skupini na Europskom prvenstvu Hrvatska je u Beču pobijedila domaćina Austriju s 1-0 pogotkom Luke Modrića iz jedanaesterca već u 4 minuti

Hrvatska nije mogla poželjeti bolji početak utakmice od onoga koji se dogodio Već u 4 minuti Hrvatska je povela

Olić je primio loptu na lijevoj strani u kaznenom prostoru i probio Aufhausera koji ga je oborio a sudac Pieter Vink iz Nizozemske je pokazao na bijelu točku Pritom je austrijski branič Pogatetz zbog žestokog prigovora dobio žuti karton Siguran izvođač jedanaesterca niskim udarcem po sredini gola bio je Luka Modrić za 0-1 vodstvo Hrvatske

Novo uzbuđenje pred golom austrijskog vratara Macha dogodilo se u 13 minuti Srna je izveo slobodni udarac s desne strane i uputio nisku i vrlo neugodnu loptu na pet metara ali nitko od hrvatskih reprezentativaca nije stigao podmetnuti nogu Austrijanci su do prve dobre prilike došli tek u 27 minuti Nakon nepotrebnog prekršaja Roberta Kovača Austrija je dobila slobodni udarac s lijeve strane a Prödl je iz solidne pozicije glavom šutirao pored gola

Dvije minute kasnije sudac Vink je teško oštetio hrvatsku reprezentaciju Olić se krasnim driblingom oslobodio Pogatetza koji ga je zaustavio potezanjem i grubim prekršajem a nakon toga je još i nogom zahvatio Olića u prolazu Možda je za sve to mogao dobiti i izravni crveni karton ali sasvim sigurno je zaslužio žuti što bi mu bio drugi Da stvar bude gora sve se odvijalo neposredno ispred pomoćnog suca ali su se nizozemski suci pravili Englezi

U zadnjih 15 minuta prvog poluvremena su Austrijanci napravili pritisak a najbolju priliku imao je u 42 minuti Standfest ali je njegov udarac glavom završio iznead Pletikosinih vratiju

U drugom poluvremenu je Austrija imala terensku inicijativu puno više loptu u svom posjedu dok Hrvatska nije uspjela složiti niti jednu naročito opasnu priliku Tek je kapetan Niko Kovač u 60 minuti zaprijetio glavom nakon kornera Srne ali iznad gola

No niti Austrijanci nisu uspjeli stvoriti neku stopostotnu priliku iako su imali daleko veću inicijativu Najbolju priliku je zapravo imao Kienast u 3 minuti sudačke nadoknade ali je njegov udarac glavom otišao pored lijeve vratnice Pletikosinog gola

Konačna statistika okriva da je rezultat u ovoj utakmici za Hrvatsku bio puno bolji od igre Austrijanci su imali čak 16 udaraca na gol od čega 6 u okvir gola dok je Hrvatska od 10 udaraca imala samo jedan jedini u okvir gola Modrićev iz jedanaesterca Austrijanci su imali 52 loptu u svom posjedu

Hrvatski su se nogometaši u drugom poluvremenu znatno slabije kretali nego u prvom a pobjeda i tri boda definitivno su najbolja vijest iz ovog susreta Sve ostalo brzo će se zaboraviti

Europsko prvenstvo skupina B 1 kolo:

Austrija: Macho – Prödl Stranzl Pogatetz – Aufhauser J Säumel Vastić 61 – Standfest Gercaliu Korkmaz 69 – Ivanschitz – Harnik Linz Kienast 72

Hrvatska: Pletikosa – Ćorluka R Kovač Šimunić Pranjić – N Kovač – Srna Modrić Kranjčar Knežević 62 – Petrić Budan 72 Olić Vukojević 82

Preuzeto sa: www nogometni-magazin com