Znate li na kojem broju se nalazi BiH na listi najtolerantnijih zemalja svijeta?

Univerzitet u Kaliforniji je objavio izvještaj o indeksu inkluzivnosti za 2019. godinu prema kojem je Holandija najtolerantnija zemlja u svijetu.

Poslije Holandije slijede Švedska, Norveška, Portugal, Irska, Velika Britanija, Kanada, Finska, Luksemburg i Danska.

Na listi najinkluzivnijih, odnosno najtolerantnijih zemalja u svijetu, nalaze se još i Njemačka, Austrija, Belgija i Australija.

Među dvadeset prvih prema indeksu inkluzivnosti čak 15 je država iz Evrope, a preostalih pet su Kanada, Južnoafrička Republika, Australija, Argentina i Dominikanska Republika.

Od zemalja regiona, najbolje rangirana zemlja je Hrvatska koja se nalazi na 13. mjestu ove liste. Poslije Hrvatske, slijedi Albanija na 18. i Slovenija na 30. mjestu od ukupno 132 zemlje koje su ocijenjene ove godine.

Srbija se nalazi na 40. poziciji, Bosna i Hercegovina na 45, Sjeverna Makedonija je 80. i Crna Gora 81.

Najmanje inkluzivne zemlje u svijetu su Jemen, Irak, Sudan, Maroko i Ruanda.

Indeks inkluzivnosti je sveobuhvatni izvještaj o stanju inkluzivnosti u svijetu. Glavni parametri koje ocjenjuje izvještaj su inkluzivnost građana u pogledu spola, invaliditeta, rase, etničke i religijske pripadnosti i brojnih drugih oblasti.

Izvor:N1

The post Znate li na kojem broju se nalazi BiH na listi najtolerantnijih zemalja svijeta? appeared first on Kameleon M&M.

Srebrenik.NETwork

Pogledaj i ovo

Greškom vozačice: Automobil završio u koritu rijeke Jale

U Tuzlanskom naselju Slavinovići u nedjelju  u popodnevnim satima, automobil je završio u koritu rijeke Jale. Kako nezvanično saznaje Faktor.ba, neoprezna vozačica ostavila je automobil u brzini te je on završio u koritu rijeke. U ovoj nesreći nije bilo povrijeđenih, a na automobilu je pričinjena materijalna šteta. U ljetnom periodu vodostaj Jale je veoma nizak, […]

Tuzlanska inovatorica osvaja Ameriku: BiH i porodicu nosim u srcu gdje god pođem

Anela Arifi po završetku srednjoškolskog obrazovanja u Tuzli, odlučuje napraviti veliki korak za jednu mladu osobu, napustiti svoj topli dom i započeti život na drugom kontinentu. Njeno znanje, talenat su nagradili i prepoznali na “Google Science Fair” naučnoj Olimpijadi gdje je proglašena jednom od najperspektivnijih naučnica u svijetu, mlađih od 18 godina. Govornica je bila […]