Prije nego su ga srušili, Gadafi prorekao šta će se danas događati u Evropi

Prije tačno 50 godina došao je na vlast u Libiji, Moamer Gadafi.

Bivši student Harvarda i Oksforda, rođen u beduinskom šatoru u pustinji, postao je jedan od najmlađih predsjednika u Africi. Uzor mu je bio egipatski predsjednik Naser koga mnogi i dalje u arapskom svijetu gledaju kao simbola arapske slobode i digniteta.

Gadafi tokom 24 godine duge vladavine nije imao nikakvu službenu funkciju. Nije bio ni predsjednik ni premijer. Bio je pukovnik, odnosno, diktator s neograničenom moći.

Njegova ideologija je bila mješavina arapskog nacionalizma i socijalizma. Gadafi je zabranio svaku opoziciju, nacionalizovao naftne kompanije i banke, protjerao 25.000 Italijana iz zemlje i sedamdesetih godina profitirao od eksplozije cijena nafte.

Libija je tako postala bogata zemlja kojom navodno vlada narod, a kontroliše je predsjednik.

Stanovništvo je masovno preselio u moderne stanove, s vodom, strujom i satelitskom televizijom. Prema sistemu koji je Gadafi razvio dolaskom na vlast obrazovanje i zdravstvo su bili besplatni u Libiji.
Prije dolaska Gadafija na vlast, samo 25 odsto stanovništva bilo je pismeno. Danas 83 odsto Libijaca čita i piše, a 25 odsto ima fakultetsku diplomu.

 

Svaki Libijac koji nije mogao da nađe zaposlenje po završetku školovanja dobijao je novčanu pomoć u visini plate predviđene za tu vrstu zanimanja. Za svako rođeno dijete žene bi dobijale po 5.000 američkih dolara. Dio novca zarađen prodajom nafte, glavnog izvoznog artikla zemlje, slivao se na račune svih građana Libije

Nisu postojali računi za struju jer je bila besplatna za sve građane, a nisu postojale ni kamate na kredite u bankama koje su sve bile državne. Gadafi je izlazio u susret i mladencima. Svaki mladi bračni par dobijao je od države po 50.000 američkih dolara kako bi kupio stan i zasnovao porodicu. Država je participirala čak i u kupovini automobila za 50 odsto, a gorivo je koštalo 0,14 dolara za litar.

U martu 2011. godine, Gadafi je upozorio da bez stabilne Libije neće biti nikoga ko će kontrolisati bezbroj izbeglica iz Afrike i Bliskog istoka koji će bježati u Evropu.

-Milioni izbeglica preplaviće evropske granice i definitivno iznenaditi zapadne političare. Milioni Afrikanaca preko Mediterana mogu da pređu u Francusku i Italiju, ali Libija igra ulogu u bezbjednosti na Mediteranu. Vjerujte, Mediteran će postati more haosa – upozorio je Gadafi sedam mjeseci prije nego što je brutalno pogubljen.

Izvor: pink.rs

The post Prije nego su ga srušili, Gadafi prorekao šta će se danas događati u Evropi appeared first on Kameleon M&M.

Srebrenik.NETwork

Pogledaj i ovo

Greškom vozačice: Automobil završio u koritu rijeke Jale

U Tuzlanskom naselju Slavinovići u nedjelju  u popodnevnim satima, automobil je završio u koritu rijeke Jale. Kako nezvanično saznaje Faktor.ba, neoprezna vozačica ostavila je automobil u brzini te je on završio u koritu rijeke. U ovoj nesreći nije bilo povrijeđenih, a na automobilu je pričinjena materijalna šteta. U ljetnom periodu vodostaj Jale je veoma nizak, […]

Tuzlanska inovatorica osvaja Ameriku: BiH i porodicu nosim u srcu gdje god pođem

Anela Arifi po završetku srednjoškolskog obrazovanja u Tuzli, odlučuje napraviti veliki korak za jednu mladu osobu, napustiti svoj topli dom i započeti život na drugom kontinentu. Njeno znanje, talenat su nagradili i prepoznali na “Google Science Fair” naučnoj Olimpijadi gdje je proglašena jednom od najperspektivnijih naučnica u svijetu, mlađih od 18 godina. Govornica je bila […]