ENGLESKA PREMIER LIGA (UKRATKO)

Middlesbrough je golovima Rochembacka Downinga i Yakubua sa 3:0 razbio branitelja naslova Chelsea i tako mu nanio prvi poraz od studenog Prije utakmice je Riverside napustio Mark Viduka nakon što je saznao da je na klupi

Boro je vrlo čudna momčad ove sezone jer je u listopadu sa 4:1 razbio Man Utd dok je početkom godine sa 0:7 poražen od Arsenala a prošlog vikenda je sa 0:4 izgubio od Aston Ville Pobjeda protiv vodećeg Chelsea samo je dokazala čudljivost Middlesbrougha

Jedino razočaranje za managera Stevea McClarena bio je odlazak sa Riversidea australskog napadača Marka Viduke prije početka utakmice nakon što je saznao da će biti na klupi

No McClaren nije žalio što je kao jedinog napadača postavio Yakubua jer je nigerijski napadač svojom snagom i brzinom razbijao kompaktnost obrane Chelsea asistirao je kod Rochembackovog gola i kasnije se i sam upisao strijelce

Taj poraz je najteži za Chelsea otkako je u klubu Jose Mourinho a posebno je iznenađujuć jer je Chelsea primio samo 13 golova ove sezone

U drugoj minuti nije bilo ni znaka te defanzivne čvrstine Brazilac Rochemback je oteo loptu Michaelu Essienu i odigrao dupli pas sa Yakubuom prije nego što je savladao Petra Cecha udarcem koji je vratar morao obraniti

Rochemback je kasnije u utakmici zamalo postigao i svoj drugi gol ali je njegov pokušaj sjajno odbio Cech

Ništa nije išto dobro za Chelsea i Mourinho je već u ranoj fazi utakmice morao mijenjati kada je William Gallas odšepao s terena a na lijevi bok je gurnut Essien

Prije kraja prvog dijela Essien je iz defanzivne pozicije krenuo u napad i uputio udarac koji je iznenadio Marka Schwarzera koji nije uspio uhvatiti loptu Hernan Crespo je natrčao na odbijanac i činilo da će sigurno poentirati ali je Schwarzer nekako jednom rukom uspio spriječiti pogodak

Prije odmora Chelsea je bio dva gola u minusu Downing je došao do šesnaesterca i uputio udarac koji je prošao kroz noge Johnu Terryu i Gaizki Mendieti i završio u mreži

U 68 minuti Yakubu je odličnom individualnom akcijom prevario Terrya i Carvalha prije nego je poslao loptu iza leđa Cecha

Chelseaov loš dan je bio kompletiran kada je zamjena Joe Cole iz voleja pogodio prečku

Cristiano Ronaldo je treći put ove sezone postigao dva pogotka kojima je pomogao Manchester Unitedu da sa 3:1 pobijedi na gostovanju kod Portsmoutha

Tom pobjedom United je smanjio zaostatak za Chelseaom na 12 bodova dok je Portsmouth ostao predzadnji sa osam bodova iza zone spasa

Utakmica je bila riješena do kraja prvog dijela jer je United iskoristio sve svoje gol prilike

Momčad Sir Alexa Fergusona je povela zahvaljujući mogućnosti Ryana Giggsa da jedan-na-jedan prođe svog čuvara i stvori višak

Giggs je prošao pored Pedra Mendesa i razmijenio dodavanje sa Ruudom Van Nistelrooyem prije nego je zaobišao vratara Kielya i iskosa pogodio vratnicu no spreman je bio Van Nistelrooy koji je imao lak zadatak da pogodi praznu mrežu

Portsmouthova obrana nije mogla zaustaviti brz i pun riješenja napad Uniteda a napad domaćina je bio jednako loš

Do kraja poluvremena je Cristiano Ronaldo ubio utakmicu Najprije je zabio takvim udarcem da Kiely nije imao ni najmanje šanse a kasnije je dobio loptu od Waynea Rooneya i pogodio suprotan kut

Portsmouth je u drugom dijelu puno više trčao vjerovatno bojeći se da ne doživi katastrofu pa su domaćini pritisnuli United koji se zadovoljno povukao na svoju polovicu

U zadnjoj minuti su Pompeyi nagrađeni jer je Matthew Taylor glavom savladao Tima Howarda nakon što je morao izvrnuti vrat da dohvati udarac Routledgea

Na poluvremenu je iz igre izašao Giggs i United nije puno prijetio u napadu iako je Rooney bio blizu pogotka kada je pokušaj lob udarcem prebaciti Kielya dok je sjajni Ronaldo iz slobodnjaka pogodio prečku

Gilberto je naplatio veliku dominaciju Arsenala u drugom poluvremenu i golom u sudačkoj nadoknadi je donio svojoj momčad bod u 1:1 domaćem remiju protiv Boltona

Bolton je tako propustio gol prednosti i pobjedu kojom bi preskočili Gunnerse na petom mjestu i zabilježili prvu dvostruku pobjedu protiv londonskog kluba

Manager Arsene Wenger je imao velikih problema sa ozljedama obrambenih igrača i bio je prisiljen da na teren pošalje neiskusnu zadnju liniju u kojoj su bili Mathieu Flamini Johan Djourou Phillipe Senderos i Sebastian Larsson

Oni su prve probleme imali već u trećoj minuti kada je Bruno N Gotty imao priliku za čist udarac glavom nakon slobodnog udarca Steliosa ali je branič pucao preko gola

Domaćini nisu bili uvjerljiviji ni u napadu iako je rijetka uspješna akcija završila teatralnim padom u šesnaestercu Josea Reyesa u duelu sa Tal Ben Haimom Sudac Howard Webb je samo odmahnuo rukom

Bolton je poveo nakon 12 minuta kada je obrana Arsenala dopustila Nolanu da savlada domaćeg vratara

Arsenal je nakon pola sata ostao bez Reyesa kojeg je očajnim startom sa dvije noge slomio Abdoulaye Faye pa je umjesto veznjaka ušao Robert Pires

Werger je bio vrlo nervozan kao i njegovi igrači a do kraja prvog poluvremena je bilo nekoliko vrlo ružnih startova s obje strane

No Arsenal je puno bolje zaigrao u drugom dijelu nakon što je Freddie Ljungberg pojačao vezni red

U 54 minuti je Emmanuel Adebayor izašao sam pred vratara Jaaskelainena zaobišao ga ali i otišao previše ukoso a kada je pronašao Piresa Francuz je pucao previsoko

Ubrzo zatim Piresov je slobodni udarac fantastično obranio Jaaskelainen a finski vratar je sjajno reagirao i kod udarca Thierrya Henrya

No Jaaskelainen nije mogao toliko braniti koliko je njegova obrana pružala domaćinima prigode pa je u sudačkoj nadoknadi Gilberto prije Tal Ben Haima dotrčao na centaršut Fabergasa i napokon savladao nesretnog vratara

No moglo je biti i gore za Bolton da Garder u pravo vrijeme nije bio na pravom mjestu jer je u zadnjoj akciji na utakmici sa gol linije odbio udarac Henrya

Sami Hyypia je postigao prvi gol sezone kojim je donio Liverpoolu 1:0 pobjedu na gostovanju kod Wigana

Hyypia je natrčao na dodavanje Jamiea Carraghera i iako je loše zahvatio loptu savladao je vratara Mikea Pollitta

Momčad Rafaela Beniteza je dominirala u početnim minutama ali im je nedostajala točnost u zadnjem pasu

Robbie Fowler je impresionirao u prvoj utakmici nakon povratka u Redse jer je sjajno čuvao loptu i primorao je Pollitta na prvu obranu na utakmici

Fernando Morientes je loše reagirao kada je bio u zaleđu jer je krenuo prema lopti u trenutku da je Fowler mogao izaći sam pred vratara

Wigan se nije uspio nametnuti i Liverpool je počeo stvarati prilike a iz jedne je kombinacijom braniča Carraghera i Hyypije poveo

Slobodni udarac Stevena Gerrarda nije dobro izbacila obrana domaćih i Carrager je vratio loptu natrag u šesnaesterac gdje se Hyypia oslobodio Steghanea Henchoza i udarcem iz prve savladao Pollitta

Ako je vratar tada morao bolje reagirati onda se iskupio na kraju prvog dijela kada je briljantnom obranom skinuo udarac iz blizine Morientesa nakon savršenog ubačaja Fowlera

Liverpool je i nakon odmora potpuno kontrolirao situaciju na terenu ali je Wigan promijenio igru i počeo je igrati sa dugim nabacivanjima pred gol Dudek je u korner morao izbiti loptu poslije udarca glavom Johanssona

Vratar Liverpoola je morao spašavati Hyypiju da ne zabije i u svoju mrežu kada je u pokušaju da odbije centaršut Matta Jacksona poslao loptu prema svom golu

Na drugoj strani je Pollitt odlično obranio udarac Gerrarda nakon kombijacije Fowlerai Morientesa ali se sve zanimljivo događalo pred golom gostiju

Arjen De Zeeuw je propustio još jednu dobru priliku nakon kornera a onda je Benitez zatvorio utakmicu jer je zamijenio Fowlera defanzivnim Janom Kromkampom

Ta promjena je donijela rezultata jer Wigan nije uspjevao ući u zadnju trećinu terena i Liverpool je zabilježio 10 gostujuću pobjedu u 32 utakmice pod vodstvom Beniteza

Novi manager Glenn Roeder doveo je svoj Newcastle do druge pobjede zaredom nakon što je njegova momčad na Villa Parku sa 2:1 pobijedila Aston Villu

Gosti su poveli golom Shole Ameobia koji je dobio loptu od Alana Shearera i pogodio ispod vratara Thomasa Sorensena

Villa je izjednačila četvtim golom u četiri utakmice Lukea Moorea udarcem glavom nakon ubačaja na prvu stativu Barrya

N Zogbia nadareni teenager vratio je Magpiesima vodstvo kada je pospremio odbijanac nakon što je Sorensen sjajno obranio udarac Nolberta Solana

Celestine Babayaro je isključen u drugom poluvremenu zbog starta na Villinom napadaču Milanu Barosu kojem je nekoliko trenutaka kasnije udarac sa bijele točke obranio Shay Given

Preuzeto sa: www nogometni-magazin com