Ekvador šokirao Poljake

I u drugom njemačkom susretu nije nedostajalo uzbuđenja ali i iznenađenja Suprotnom predviđanjima Ekvador je rezultatski uvjerljivo pobijedio Poljsku i istaknuo kandidaturu za drugi krug

Uoči premijernog nastupa poljski je izbornik Pawel Janas odlučio malo odlutati u povijesti I primijeniti i na svojoj momčadi provjereni poljski model Na zadnjem svjetskom nogometnom skupu u Njemačkoj 1974 Biało-czerwoni su dograbili visoko treće mjesto a igrali su u sustavu 4-5-1

Janas je isto pripremio i za sraz s Ekvadorom no ovoga se puta umiješala jedna druga crtica iz poljske nogometne povijesti ali ona negativna Naime na posljednja četiri svjetska prvenstva na kojima je nastupila Poljska nije zabila pogodak u uvodnoj utakmici a isto joj se dogodilo i u Gelsenkirchenu

Vrlo glasne poljske navijače koji su dominirali AufSchalke Arenom već u prvoj četvrtini utakmice utišao je Carlos Tenorio U 24 minuti Ekvadorci su odigrali odličnu akciju – nakon ubacivanja iz auta Agustin Delgado je glavom prebacio loptu do Tenorija koji je glavom svladao Artura Boruca Pritom je iz igre ispala cijela poljska obrana

Do kraja poluvremena Poljaci su stisnuli ali njihove napadačke ambicije odbijale su se od čvrstog ekvadorskog obrambenog zida I u nastavku utakmice incijativu je imala Poljska no to se očitovalo samo na broju udaraca iz kuta kojih su do kraja dvoboja skupili čak 11 prema dva Ekvadora

Južnoamerička momčad vrebala je svoju priliku iz kontranapada i dočekala ju u 80 minuti Ivan Kaviedes je vješto izbjegao zaleđe i uletio iza poljske obrane a potom je u mrtvu priliku gurnuo potpuno samog Delgada Najiskusniji i najbolji ekvadorski napadač samo je podmetnuo nogu za vodstvo 2:0

Tek tada su Poljaci počeli igrati pa je u 85 minuti Ireneusz Jelen topovskim udarcem uzdrmao gredu a tri minute kasnije i Pawel Brozek pogodio stativu no rezultat se nije mijenio Ekvador je upisao supervažnu pobjedu na startu SP koja bi ga čak mogla odvesti u drugi krug