Građani ne vjeruju u pravednost izbora

Istraživanje javnog mnijenja, koje je Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (BiH) provela u avgustu 2021. godine na uzorku od 1009 odraslih stavnovnika BiH, je pokazalo da postoji nizak nivo povjerenja javnosti u integritet i pravednost izbornog procesa, relevantne institucije i aktere, kao i izražena učestalost direktnih iskustava sa izbornim prevarama među glasačima.

Prema ovom istraživanju 41,3 % stanovnika smatra da izborni sistem u BiH omogućava istinski odraz volje građana u maloj ili izrazito maloj mjeri, dok samo 28,2 ispitanika vjeruje da to izborni sistem omogućava u potpunosti.

42 % stanovnika smatra da se izbori provode na nepravedan ili uglavnom nepravedan način, a samo 23 odsto stanovnika smatra da se izbori provode na pravdena ili uglavnom pravdn način.

“Zapanjujućih 67,5 % stanovnima smatra da se izbone prevare u BiH dešavaju ‘često’ ili ‘uvijek’. Novac je nuđen kod jednog od četiri ispitanika (25, 8) da bi glasao/la za određenu stranku ili kandidata. Više od jednog od pet ispitanika (22,1 %) je prijavili da ih je neko iz biračkog odbora instruirao za koga da glasaju. Manji, ali ipak značajan procenat ispitanika je prijavilo prijetnje (9,5%) ili ucjene (6,8%)”, ističe se.

62 % ispitanika glasa na izborima jer smatraju da je to njihova građanska užnost, dok je skoro polovina ispitanika istakla da izlaze na glasanje da bi spriječili krađu ili zloupotrebz svog glasa.

Izvori: Buka; Tip

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Gradina – Old Town Srebrenik – History

Gradina – Old Town Srebrenik – History

Srebrenik was first mentioned in written sources on February 15, 1333. At that time, the city was under the rule of Bosnian Ban Stjepan II Kotromanić (1322-1353). On this day, the Ban received envoys from the Republic of Dubrovnik in the suburb of Srebrenik, confirming their possession rights in the Ston War (Pelješac) "for all time," as he declared in his charter.

Pcele Med Apoteka

KO O ČEMU…?

Vidim da i oni imaju problema jer im u “pčelinje društvo” ubacuju bumbare. Svake dvije ili četiri godine ubace im crvene, zelene, plave ili kahvaji bumbare. Kažu da oni znaju šta je medicina. Prošle godine, jedan bumbar zvani vatrogasac “ujeo” doktoricu direktoricu. Šta je bilo? Kao što sam ja nastradao od ose, tako i ona od bumbara. Doktorica je završila u Sloveniji. Druge pčelice medicinari lete po med čak do Njemačke.