Srebrenik.NET / Aktuelno / Predstavnik HILFSWERK-a i Roma TK-a u posjeti općini Srebrenik

Predstavnik HILFSWERK-a i Roma TK-a u posjeti općini Srebrenik

Danas je općinu Srebrenik posjetio predstavnik HILFSWERK-a, zajedno sa prof. mr.sci Mehmedom Mujićem, koordinatorom za romska pitanja pri Vladi TK-a i Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK-a. U razgovoru sa općinskim načelnikom Sanelom Buljubašićem, predočen je program stambenog zbrinjavanja Roma iz „Dekade Roma 2005 – 2015“, koji bi dijelom trebao biti implementiran i na području naše Općine. Predstavnik HILFSWERK-a je prezentirao projekat izgradnje stambenih objekata za pripadnike romske populacije, a koje bi finansirala ova humanitarna organizacija uz određeno učešće Općine u realizaciji ovog projekta. Učešće u realizaciji ovih projekata je iskazalo i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH koje je i glavni nosilac aktivnosti iz “Dekade Roma”. Načelnik Buljubašić se zahvalio na posjeti i izrazio spremnost Općine u podršci ovom značajnom projektu, u koji bi, u narednoj fazi, trebali uključiti i naselje Ravnuše sa projektom izgradnje vodovoda i dovođenja pitke vode za njegove stanovnike, Rumune – pravoslavce. Nakon sastanka u zgradi Općine, delegacija je posjetila romsko naselje u Špionici i o ovoj temi razgovarala sa Romima. Za zbrinjavanje svih romskih porodica na području naše Općine bilo bi potrebno izgraditi devet stambenih objekata, koje bi projektovao i gradio “HILFSWERK”.

Ostavi komentar