U Lukavcu počela kampanja “Ljubav ne boli”

U organizaciji Udruženja Amica Educa Tuzla, Udruženja Mreža Žena policajaca i Koalicijom za borbu protiv mržnje Tuzla, danas je u Lukavcu počela realizacija kampanje pod nazivom “Ljubav ne boli”.
Ispred TC Konzum u Lukavcu u periodu od 11 do 15.00 sati organizovana je ulična akcija podjele afiša sa osnovnim informacijama i brojevima telefona na koje je moguće prijaviti nasilje.

Postavljene su papirne siluete ženskih tijela sa „porukama“ sa kojima se mlade žene u svojim vezama suočavaju, koje se smatraju kao normalno i prihvatljivo ponašanje (i čak izraz ljubavi) a što se zapravo prepoznaje kao verbalno, psihičko, fizičko, ekonomsko, seksualno nasilje. U toku trajanja ulične kampanje, uposlenice i volonteri i volonterke Udruženja Amica Educa će građanima su distribuirali informativni materijal i davali informacije vezane za prevenciju i suzbijanje nasilja u vezama mladih te dostupnim oblicima pomoći za žrtve nasilja.
Kampanja također služi da se podigne svijest građana o raznoraznim oblicima nasilja u ljubavnim vezama mladih osoba. Posebna ciljna grupa su nam mlade djevojke, odnosno, prevencija nasilja, rekla je  Selma Mustačević, koordinatorica projekta u Udruženju Amica Educa.
Predstavnice Udruženja Mreža žena policajaca (uniformisane policajke) u toku ulične kampanje potiču građane i građanke da im se obrate za pomoć u slučaju nasilja te će biti na raspolaganju da odgovore na eventualna pitanja.
Ovo je prva aktivnost Omladinske grupe World Vision općina Lukavac, koja je formirana prije mjesec dana i koja će u narednom periodu raditi niz aktivnosti, edukacija i projekata za dobrobit djece i mladih na području općine Lukavac – kazala je za Nina Zupan iz organizacije World Vision.
Osim U Lukavcu, kampanja je jučer realizovana u Tuzli te će u naredna dva dana biti realizovana u Živinicama i Gradačcu.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Gradina – vieille ville de Srebrenik – Histoire

Gradina – vieille ville de Srebrenik – Histoire

Srebrenik est mentionnée pour la première fois dans des sources écrites le 15 février 1333. À cette époque, la ville était sous la domination du ban bosniaque Stjepan II Kotromanić (1322-1353). Ce jour-là, le ban a reçu des envoyés de la République de Dubrovnik dans la banlieue de Srebrenik et leur a confirmé leurs droits de possession dans la guerre de Ston (Pelješac), "pour toujours", comme il l'a déclaré dans sa Charte.

Srebrenik - Srebrnik

Gradina – Srebrenik óvárosa – Történelem

Srebreniket először 1333. február 15-én említik írásos forrásokban. Akkoriban a város a boszniai bán, Stjepan II Kotromanić (1322-1353) uralma alatt állt. Ezen a napon a bán Srebrenik elővárosában fogadta a Dubrovniki Köztársaság küldötteit, és megerősítette számukra a birtokjogot a Stoni háborúban (Pelješac) „örökre”, ahogyan azt az oklevelében kijelenti. Ezekben a napokban a bánnak fia is született, ami különleges ünnepségekhez vezetett. Innentől kezdve 1512-ig, amikor török kézre került, a város sorsa változó volt. Gyakran cserélt gazdát. Srebrenik jelenlegi falai egy kissé későbbi időszakból származnak – a 18. századból. Azonban a város a sok és alapos módosítás után is még mindig mutatja régi középkori alapjait és körvonalait. Egy meredek sziklán elhelyezkedve, impozánsan uralja környezetét.