Svjetski dan osoba s invaliditetom obilježen u Srebreniku

U sklopu 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja Islamic Relief Bosne i Hercegovine u saradnji sa Školom debate Srebrenik organizuje niz aktivnosti i radionica u cilju podizanja svijesti protiv rodno zasnovanog nasilja.

3.decembar je Svjetski dan osoba s invaliditetom te je povodom ovog dana održana radionica,  predavanje od strane bach. specijalista Edukacije i rehabilitacije Vahida Kešetović-Alić i ulična šetnja članova Škole debate kako bi se podigla svijest da djeca,  mladi i odrasli s invaliditetom  trebaju ostvariti svoja prava.
Procjenjuje se da milijarde ljudi koji žive s invaliditetom suočavaju se sa mnoštvom prepreka da ravnopravno sudjeluju u društvu.
Prema podacima SZO u prosjeku 15% stanovnika jedne zemlje čine osobe s invaliditetom.
U Bosni i Hercegovini ima oko 568.740 osoba s invaliditetom.

-“Islamic Relief Bosne i Hercegovine poziva sve državne i lokalne institucije da se uključe u akciju jer zajedničkim
djelovanjem možemo i moramo obezbijediti jednaka mogućnosti djeci s invaliditetom. Stigma i diskriminacija se moraju iskorijeniti. Glas djece i osoba s invaliditetom se pojačava ulaganjem u strategije na višem nivoa, “kazala je Mersiha Karić,  socijalni radnik, FP.za rodnu ravnopravnost.

Objava Svjetski dan osoba s invaliditetom obilježen u Srebreniku pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Gradina – Old Town Srebrenik – History

Gradina – Old Town Srebrenik – History

Srebrenik was first mentioned in written sources on February 15, 1333. At that time, the city was under the rule of Bosnian Ban Stjepan II Kotromanić (1322-1353). On this day, the Ban received envoys from the Republic of Dubrovnik in the suburb of Srebrenik, confirming their possession rights in the Ston War (Pelješac) "for all time," as he declared in his charter.

Pcele Med Apoteka

KO O ČEMU…?

Vidim da i oni imaju problema jer im u “pčelinje društvo” ubacuju bumbare. Svake dvije ili četiri godine ubace im crvene, zelene, plave ili kahvaji bumbare. Kažu da oni znaju šta je medicina. Prošle godine, jedan bumbar zvani vatrogasac “ujeo” doktoricu direktoricu. Šta je bilo? Kao što sam ja nastradao od ose, tako i ona od bumbara. Doktorica je završila u Sloveniji. Druge pčelice medicinari lete po med čak do Njemačke.