Omerdić: Kapacitete zdravstvenog sistema usmjeriti na produženje zdravog životnog vijeka

Predstavnice Fondacija CURE, Fondacija za osnaživanje žena i Udruženje žena “Srce i duša” Prokosovići iz Lukavca organizirale su okrugli sto na kojem je predstavljena važnost podrške lokalnih institucija i saradnje s nevladinim organizacijama kako bi se poboljšali uvjeti života u Lukavcu s posebnim fokusom na manjinske i marginalizirane grupe žena.
 
Jedna od tema bila je potreba za kvalitetnijim odgojem i obrazovanjem za buduće generacije, ali i pitanje zdravstvene i socijalne zaštite posebno za osobe koji imaju manjak finansijskih sredstava ili su geografski u udaljenim područjima što im otežava pristup zdravstvenoj zaštiti.
Kako je kazala Esma Omerdić, psiholog u Centru za socijalni rad Lukavac zdravstveni sistem sam po sebi predstavlja najsloženiji sistem u svakoj državi pa tako i u Bosni i Hercegovini što je najbolje pokazala pandemija koronavirusa za koju niko nije bio pripremljen.
– Uz to neki ljudi imaju izrazito niske prihode i ne mogu priuštiti zdravstvenu zaštitu, neki imaju prepreke u smislu geografskog položaja i života na selu. Do nekih porodica ne može doći vozilom, a tu su i starije osobe koje nisu u mogućnosti prevoziti se do ljekara – podvukla je Omerdić.
Upravo to su razlozi zbog kojih je od iznimnog značaja prevencija što je potrebno osigurati za sve podjednako, a onda i adekvatno reagirati kada se uoči neki problem. Vizija i kapaciteti zdravstvenog sistema trebaju biti usmjereni na produženje zdravog životnog vijeka, smatra Omerdić.
Napominje da se kroz razne programe i projekte pokušava osiguravati i ekonomsko osnaživanje žena bilo da se radi o edukacijama ili pomoći u materijalnoj pomoći. Na ovim stvarima radi s nevladinima organizacijama zbog čega je naglasila koliko je važna saradnja između civilnog sektora i loklanih institucija.
Predsjednica Udruženje žena “Srce i duša” Amira Avdić kazala je da su u saradnji s odgovornim u institucijama kao nevladina organizacija dobile mnogo informacija na koji način doći do kvalitetnije zdravstvene zaštite žena u Gradu Lukavac o čemu, između ostaloga, Udruženje i brine.
Izrazila je nadu da će imati u podršku gradonačelnika Edina Delića kada je u pitanju institucionalna podrška posebno u smislu adekvatnog prostora za rad kako bi sarađivali i s drugim nevladinim organizacija, ali i odgovornim lokalnim institucijama.
Uime Fondacije CURE i Fondacije za osnaživanje žena Medina Mujić predstavila je položaj žena i preporuke za daljnje djelovanje u Lukavcu, naglašavajući da nevladine organizacije ipak mogu biti zadovoljne institucionalnom podrškom Grada Lukavca u Tuzlanskog kantona.
Okrugli sto organiziran je u okviru projekta “Zagovaranje za ženska prava” koji finansira Evropska unija, a realiziraju Fondacija CURE i Fondacija za osnaživanje žena. Fokus ovog Projekta je jačanje kapaciteta deset organizacija u deset općina, uz donošenje preporuka za institucije na lokalnom nivou o tome kako unaprijediti položaj žena.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Gradina – Old Town Srebrenik – History

Gradina – Old Town Srebrenik – History

Srebrenik was first mentioned in written sources on February 15, 1333. At that time, the city was under the rule of Bosnian Ban Stjepan II Kotromanić (1322-1353). On this day, the Ban received envoys from the Republic of Dubrovnik in the suburb of Srebrenik, confirming their possession rights in the Ston War (Pelješac) "for all time," as he declared in his charter.

Pcele Med Apoteka

KO O ČEMU…?

Vidim da i oni imaju problema jer im u “pčelinje društvo” ubacuju bumbare. Svake dvije ili četiri godine ubace im crvene, zelene, plave ili kahvaji bumbare. Kažu da oni znaju šta je medicina. Prošle godine, jedan bumbar zvani vatrogasac “ujeo” doktoricu direktoricu. Šta je bilo? Kao što sam ja nastradao od ose, tako i ona od bumbara. Doktorica je završila u Sloveniji. Druge pčelice medicinari lete po med čak do Njemačke.