Načelnika općine Srebrenik: “Ovdje se radi o pritisku na medije”

Općinski načelnik Nihad Omerović, na svom facebook profilu, komentarisao je najnovije događaje oko zadnje sjednice Općinskog vijeća i stao u odbranu dva zaposlenika Radio Srebrenika i dopisnike RTV TK, Amira Ibrića i Emira Hodžića. Pročitajte komentar načelnika Nihada Omerovića:

 

"Poštovani sugrađani, moram se osvrnuti na posljednju sjednicu Općinskog vijeća u Srebreniku i na simpomatična dešavanja koja su naizgled slučajna međutim predstavljaju samo jedan korak u nizu predviđenih koraka interesne grupe, koja uistinu ne bira sredstva u ostvarivanju svojih ciljeva.

Naime, uobičajena praksa već dugi niz godina godina je da sjednice Općinskog vijeća medijski prati RTV TK-a putem svog dopisništva u Srebreniku u kojem već dugo godina, praktično koliko je meni poznato od samog osnivanja, rade zaposlenici sa Radio Srebrenika, Amir Ibrić i Emir Hodžić - Čuti.

Na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća imali smo situaciju da je RTV TK-a poslala ekipu iz Tuzle, što je bilo čudno i meni, a i cjelokupnoj srebreničkoj javnosti. Tek kasnije sam saznao i razloge takvog čina. Naime, zbog navodnih nezadovoljstava i lobiranja iz Srebrenika od strane gosp. Ibrahima Zukića kod uredništva RTV TK, došlo je do toga da RTV TK-a mijenja ekipu koja izvještava iz Srebrenika i tako praktično gasi dopisništvo u našem gradu, koje je, kako je većini poznato, već skoro dvije decenije krajnje profesionalno izvještavalo o događajima s našeg općinskog područja i na čiji rad, koliko je meni poznato, niko nikada nije imao neke primjedbe.

Da situacija bude još gora, ono što me je dodatno frapiralo je da se sve to dogodilo u srijedu 3. maja, kada se diljem svijeta obilježava Svjetski dan slobode medija, stoga se pitam da li se i ovdje radi o svojevrsnom pritisku na medije, te da li dosadašnji rad bez preferiranja dopisništva iz Srebrenika, smeta vladarima iz sjene, ima li elemenata ugrožavanja medijskih sloboda na području naše općine i sl.

Kao načelnik općine Srebrenik potražit ću sigurno pismeno odgovore od nadležnih u RTV TK-a o ovim pitanjima obzirom da sam dobio usmenu potvrdu da su izvršeni pritsci u tom pogledu i provjerit ću da li je, od koga i zbog čega bilo pritisaka i zašto se zanemaruje postojeće dopisništvo, a sve u skladu sa zakonskim ovlaštenjima Općinskog načelnika.

Imajući u vidu i sačinjeno saopćenje koje je emitirano na dnevniku RTV TK dana 03.05.2017. godine, postalo je i više nego jasno zašto je došlo do ovakog čina i šta je konačan cilj.
Obavještavam javnost da će uskoro sve „ne transparentno“ što se dešavalo i dešava na području općine Srebrenik biti dokumentovano „transparentno“, te da će sadržavati dokumentovane nezakonite aktivnosti sa imenovanim političkim zvaničnicima koji djelujući iz sjene nastoje na određeni način sve zakonite procese, radnje, imenovanja, djelatnosti, podvesti pod nelegalne aktivnosti, staviti isključivo u lične svhe i korist, kao i korist šireg kruga porodice i užeg kruga prijatelja.

Trudimo se da naša općina ide putem razvoja, da se stvara pozitivan imidž u svakom smislu i da Srebrenik bude mjesto ugodno za život, sa punim građanskim, medijskim i svim drugim slobodama za svakog pojedinca, a ne društvo jednog ili dva pojedinca. Na tom putu se sigurno nećemo umoriti i nećemo dozvoliti bilo kakvo rušenje osnovnih demokratskih principa, a jedan od najvažnijih je svakako i sloboda medija koja mora biti apsolutno poštovana sviđalo se to nekome ili ne.

Općinski načelnik Nihad Omerović

MI SE NEĆEMO UMORITI!
MI NEĆEMO POSUSTATI!"

Izvor FB Profil Nihad Omerovic

Također provjerite

Gradina – vieille ville de Srebrenik – Histoire

Gradina – vieille ville de Srebrenik – Histoire

Srebrenik est mentionnée pour la première fois dans des sources écrites le 15 février 1333. À cette époque, la ville était sous la domination du ban bosniaque Stjepan II Kotromanić (1322-1353). Ce jour-là, le ban a reçu des envoyés de la République de Dubrovnik dans la banlieue de Srebrenik et leur a confirmé leurs droits de possession dans la guerre de Ston (Pelješac), "pour toujours", comme il l'a déclaré dans sa Charte.

Srebrenik - Srebrnik

Gradina – Srebrenik óvárosa – Történelem

Srebreniket először 1333. február 15-én említik írásos forrásokban. Akkoriban a város a boszniai bán, Stjepan II Kotromanić (1322-1353) uralma alatt állt. Ezen a napon a bán Srebrenik elővárosában fogadta a Dubrovniki Köztársaság küldötteit, és megerősítette számukra a birtokjogot a Stoni háborúban (Pelješac) „örökre”, ahogyan azt az oklevelében kijelenti. Ezekben a napokban a bánnak fia is született, ami különleges ünnepségekhez vezetett. Innentől kezdve 1512-ig, amikor török kézre került, a város sorsa változó volt. Gyakran cserélt gazdát. Srebrenik jelenlegi falai egy kissé későbbi időszakból származnak – a 18. századból. Azonban a város a sok és alapos módosítás után is még mindig mutatja régi középkori alapjait és körvonalait. Egy meredek sziklán elhelyezkedve, impozánsan uralja környezetét.