Iranski studenti štrajkuju, pojačavajući pritisak na vladajuće strukture

Iranski studenti nastavili su u utorak sjedeći štrajk u znak podrške nekim od najvećih protesta od revolucije 1979. godine, ignorirajući oštra upozorenja elitnih snaga sigurnosti i krvave obračune protiv demostranata, javlja Reuters.

Islamska Republika se suočava sa stalnim antivladinim demonstracijama otkako je djevojka iransko-kurdskog porijekla Mahsa Amini umrla u pritvoru policije za moral prije skoro dva mjeseca nakon što je uhapšena jer je nosila odjeću koju je smatrala “neprikladnom”.

Aktivistička novinska agencija HRANA javila  je da se štrajkovi održavaju u nekoliko gradova, uključujući Teheran i Isfahan, a dio su građanske pobune koja poziva na smrt vrhovnog vođe ajatolaha Alija Khameneija.

Predstavljajući jedan od najhrabrijih izazova iranskim klerikalnim vođama u posljednjih nekoliko desetljeća, protesti dobivaju sve više na snazi, frustrirajući vlasti koje su pokušale svaliti krivicu na iranske strane neprijatelje i njihove agente za nemire, što je narativ u koji malo Iranaca vjeruje.

– Ljudi rizikuju svoje živote da bi izašli na ulice, ali nada da će uspjeti pobijediti režim mnogo je veća od njihovih strahova –  rekao je Omid Memarian, viši iranski analitičar u organizaciji Democracy for the Arab World Now (DAWN).

Asieh Bakeri, kćerka ratnog heroja iz sukoba zemlje s Irakom 1980-ih, napala je iranske vladare.

– Da, mučenici gledaju na nas, ali i na vašu krađu javnog novca, pronevjeru, diskriminaciju, ugnjetavanje, prolijevanje krvi nevinih – rekla je, naglašavajući kako se nezadovoljstvo širi i na porodice koje imaju posebno mjesto u društvu.

The post Iranski studenti štrajkuju, pojačavajući pritisak na vladajuće strukture appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Srebrenik - Srebrnik

Gradina – Srebrenik óvárosa – Történelem

Srebreniket először 1333. február 15-én említik írásos forrásokban. Akkoriban a város a boszniai bán, Stjepan II Kotromanić (1322-1353) uralma alatt állt. Ezen a napon a bán Srebrenik elővárosában fogadta a Dubrovniki Köztársaság küldötteit, és megerősítette számukra a birtokjogot a Stoni háborúban (Pelješac) „örökre”, ahogyan azt az oklevelében kijelenti. Ezekben a napokban a bánnak fia is született, ami különleges ünnepségekhez vezetett. Innentől kezdve 1512-ig, amikor török kézre került, a város sorsa változó volt. Gyakran cserélt gazdát. Srebrenik jelenlegi falai egy kissé későbbi időszakból származnak – a 18. századból. Azonban a város a sok és alapos módosítás után is még mindig mutatja régi középkori alapjait és körvonalait. Egy meredek sziklán elhelyezkedve, impozánsan uralja környezetét.

Gradina Srebrenik

Gradina – alte Stadt Srebrenik – Geschichte

Gradina – alte Stadt Srebrenik – Geschichte Srebrenik wurde erstmals in schriftlichen Quellen am 15. …