Danas je posljednji dan plaćanja kunama Hrvatskoj

Razdoblje dvojnog opticaja kuna i eura završava večeras u ponoć što znači da se od sutra u Hrvatskoj može plaćati samo u eurima.

Period dvojnog opticaja počeo je s uvođenjem eura 1. januara i traje do 14. januara. Prvih 14 dana nove godine omogućeno je plaćanje i kunama i eurima, a u pravilu se ostatak vraćao samo u eurima. No razdoblje dvojnog opticaja završava večeras u ponoć.

Ako i nakon subote budete imali kuna, zamijeniti ih možete do kraja 2023. u svim bankama, poslovnicama Hrvatske pošte i Fine, a od 1. januara 2024. u Hrvatskoj narodnoj banci (HNB), piše Index.

U skladu sa Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj banke, Hrvatska pošta i Fina svim potrošačima će u roku od 12 mjeseci od dana uvođenja eura, to jest od 1. januara 2023. do 31. decembra 2023., mijenjati gotov novac kune za gotov novac eura po fiksnom kursu konverzije (1 euro = 7.53450 kuna).

U tom se razdoblju zamjena provodi bez naknade, a u jednoj transakciji može se zamijeniti najviše 100 novčanica i 100 kovanica kuna, napomenuli su iz HNB-a.

HNB počinje mijenjati gotov novac kune za gotov novac eura 1. januara 2024., bez naknade, po fiksnom kursu konverzije, i to kovanice kune, uključujući lipe, do 31. decembra 2025., a novčanice kune bez vremenskog ograničenja.

“Sukladno propisima, HNB prije 1. januara 2024. ne zamjenjuje gotov novac kune za gotov novac eura”, naglasili su iz centralne banke. KLIX

Objava Danas je posljednji dan plaćanja kunama Hrvatskoj pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Gradina – Old Town Srebrenik – History

Gradina – Old Town Srebrenik – History

Srebrenik was first mentioned in written sources on February 15, 1333. At that time, the city was under the rule of Bosnian Ban Stjepan II Kotromanić (1322-1353). On this day, the Ban received envoys from the Republic of Dubrovnik in the suburb of Srebrenik, confirming their possession rights in the Ston War (Pelješac) "for all time," as he declared in his charter.

Pcele Med Apoteka

KO O ČEMU…?

Vidim da i oni imaju problema jer im u “pčelinje društvo” ubacuju bumbare. Svake dvije ili četiri godine ubace im crvene, zelene, plave ili kahvaji bumbare. Kažu da oni znaju šta je medicina. Prošle godine, jedan bumbar zvani vatrogasac “ujeo” doktoricu direktoricu. Šta je bilo? Kao što sam ja nastradao od ose, tako i ona od bumbara. Doktorica je završila u Sloveniji. Druge pčelice medicinari lete po med čak do Njemačke.