Srebrenik.NETwork

Banja Luku noćas pogodio zemljotres jačine 3, 6 stepeni Merkalija

Tvrđava Gradina Srebrenik

Za sada nemamo nikakvih zvaničnih podataka, čak ni o intenzitetu, mada smo upoznati s podacima koje prenose druge seizmološke postaje, kažu u Centru za civilnu zaštitu

Zemljotres jačine 3, 6 stepeni Merkalija registriran je u 01.04 sati. Epicentar zemljotresa bio je 10 kilometara sjeverozapadno od Banjaluke, podaci su Seizmološke stanice Univerziteta u Zagrebu. Za sada nema podataka o eventualnom broju povrijeđenih ili materijalnoj šteti, ali se u prvih nekoliko minuta od potresa ocjenjuje da ovakvih posljedica i nema.  Ove podatke prenio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar

Intenzitet zemljotresa osjetila je većina stanovništva, zveckanje lustera i pomjerenja slika na zidu, te uzdrmavanje tla, kreveta u stanovima, zbog čega su se građani s prvim osjećajem panike i straha obraćali policiji ili Centru za obavještavanje.

– Za sada nemamo nikakvih zvaničnih podataka, čak ni o intenzitetu, mada smo upoznati s podacima koje prenose druge seizmološke postaje. Mi ipak moramo sačekati zvanično oglašavanje Seizmološke stanice i za sada se nadamo da će sve biti u redu. Mnogo građana nas je zvalo. – rečeno nam je noćas u Centru za civilnu zaštitu. Veći broj građana obraćao se nakon potresa i policiji.

U oktobru će se navršiti 42 godine od razornog zemljotresa koji je pogodio Banja Luku 1969 godine, jačine 8 stepeni po Merkalijevoj, ili 6 stepeni po Rihterovoj skali, 27. oktobra 1969. godine. Počeo je neuobičajeno jakim „prethodnim udarom“, u noći 26. oktobra u 2:55 sati; podrhtavanje tla se nastavilo do 8:53. Zemljotres se zbio u 16:35. Hipocentar je bio 20 kilometara ispod grada.

Zemljotres je 1969. devastirao grad. Poginulo je 15 Banjalučana, a 1.117 ljudi su bili teže i lakše ozlijeđeni. Materijalna šteta je bila ogromna. Potpuno je uništeno 86.000 stanova ili 3,7 x 106 metara kvadratnih stambene površine. Velika oštećenja nanesena su školskim (266), kulturnim (146), zdravstvenim (133), društvenim i objektima javne uprave administracije (152). Privreda je pretrpila značajne gubitke. Sva preduzeća su naredni period radila sa značajno smanjenim kapacitetima, a neka su potuno prestala sa proizvodnjom. Autobusi su iz Banje Luke odvezli osnovce i srednjoškolce koji su, skoro započetu, školsku godinu završili u raznim krajevima bivše Jugoslavije. Ubrzo je počela rekonstrukcija i sanacija devastiranih objekata, obnovljena je gradska infrastruktura i počela brza urbanizacija.

Exit mobile version