Vijece
Vijece

SREBRENIČKI LOKALNI ŠERIFI I POLITIČKI MOĆNICI U SJENI IZBORA VD NAČELNIKA

Piše : Izudin Kešetović

Sistem umrežavanja moći se svodi na podršci lokalnih poduzetnika i ostalih interesnih skupina sa nosiocima političke moći.

prof. dr. Izudin Kesetovic
prof. dr. Izudin Kesetovic

Najbolja slika se stiče kroz presjek političkih dešavanja ili dešavanja u sjeni ostavke bivšeg aktuenog načelnika i pokušaja izbora vršioca dužnosti Općine Srebrenik.

Fenomen aktuelene vlasti u Srebreniku je veoma pogodan za sve oblike istraživanja. Prvi fenomen vlasti se ogleda, u nemogućnosti da ostvari svoja izborna obećanja u sprezi između slogana „ zna se “ i „ za čovjeka “, vlast je stvorila javnu, a kasnije tajnu koaliciju, između dvije vodeće političke stranke: SDP i SDA.

Promijenjen redoslijed iz ranijeg perioda sa proigravanjem koalicionih partnera iz manjih stranaka doveo je na vlast široku koaliciju koja se u najvećem obimu deklarisala kao nosioci interesnih lobija.
U početku  je ta uloga bila namijenjena Stranki za BiH , a u posljednjim dešavanjima tu ulogu je bezuspješno pokušavala preuzeti SBB-e ili filijala Stranke za bolju budućnosti na čelu sa oligarhom koji je rastao na “praksama“ zapadnih demokratija (najsličnije Italiji) .
Takozvanim „novim starim snagama“ je na kraju trebao alibi za njihova izborna obećanja. Idealan trenutak su bila februarski nemiri u formi dešavanja naroda . Aktivna uloga u manipulaciji masama odigrala se na razini poduzetničkih interesnih skupina u formi – Udruženja privrednika, s jedne strane i nosioca zakonodavne vlasti, koji su vješto manipulisali procesima u formi ispoljavanja nezadovoljstva.
Drugi fenomen vlasti je pokušaj ozakonjenja preljevanja javnog novca u privatne interese kvazi poduzetnika ili klijentele „ svake“ aktuelne vlasti.
Iskustva u tržišnim ekonomijama poznaju ovaj fenomen i data su u istraživanjima političkih ekonomista, a kapitalno djelo se pojavilo 2005. godine u knjizi The Logic of Political Survival, koja označava pobjedničku koaliciju (winning coalition) kao spregu lokalnih poduzetnika, raznih udruga , odnosno moćno koruptivno uvezanog biračkog tijela koji će podržati reizbor političara.

Na političkoj sceni to se dešava sa starim-novim izbornim listama najvećih političkih stranaka: SDP i SDA za oktobarske izbore 2014. godina, kojima je „100% zagarantovana pobjeda“.

Scenarij će biti isti kao na lokalnim izborima i ponoviti će se isti rezultati jer procesi su dobro kontrolisani u tri ključne izborne jedinice sa nosiocima listi i njihovim klijentima.

Sprega političkih „ elita“ i „mutnih” poduzetnika kao interesnih skupina koji ovise o javnom novcu stvara prilike ili šansu reizbora, ako je sistem lokalne vlasti korumpiran.

Procesi koji se vode pod kodnim imenom „ Pandorina kutija “ je samo vrh brijega onog što se dešavalo .
Pipci ovih kriminogeno – korupiranih skupina duboko zadiru u javni novac javnih preduzeća i ustanova.

U stvaranju „ glasačke “većine proigravaju se stranačko – interesno – kriminogene kombinacije od licitacija izbora na rukovodne pozicije u javnim preduzećima i ustanovama. Pod budnim okom lokalnih šerifa je : JU „ Dom kulture“, JU „ Sportska hala“ ; Javne ustanove : osnovne škole i srednja ( jedina) škola, JU „ Gradska apoteka“; JU „ Dom zdravlja“.

Upravo u ovim i oko ovih institucija formira se najveći lobi koji ima izravno udjela u izboru svojih čelnika u predstavničko tijelo Općinskog vijeća Srebrenik. Koristeći „ senzibilitet“ građana prema učiteljima, ljekarima, javnim i kulturnim radnicima, stvorena je snažna interesna skupina koja je sa, kvazi javno- privatno- stranačko- mafijaškom strukturom. Posebnu analizu zavređuje javni interes u komunalnom sektoru koji predstavlja najbolji primjer javno-privatnog interesa preko koga se isisava novac kroz sistem komunalnih usluga: voda, kanalizacija, otpad, građevinsko zemljište i slično.

smece-srebrenik-2013

Najveći obim manipulacija u javnom sektoru lokalne zajednice Srebrenik se odvija kroz sistem javnih nabavki . Kroz sistem javnih nabavki moguće je dosta egzaktno , sa tačno prepoznatljivim imenima, utvrditi spregu skupine političke „ elite “ i „ mutnih “ poduzetnika kao interesnih skupina koji primarno zavise od javnog novca.

Od onih koji su imali jedan kamiončić ili bagerčić a postali su moćnici sa milionskom imovinom koji uz to redovno servisiraju svoju političku „ elitu “ u manjim ili većim „ hedijma “.  Time se može lahko dokazati hipoteza da lokalne vlasti imaju veću šansu za izbor na listama koji sami određuju ako je sistem lokalne uprave korupiran. Na bazi javnih izjav mitinga ili istupa građana kroz forum „ Srebrenik je naš“ , tačno se navode imena i događaji. U suštini radi se o licima koji su na izbornim listama svojih „ moćnih“ partija ( skup održan 15.07. 2014. godine na Trgu i javni govori pred velikim brojem građana i učesnika obućenih u crvene majice sa likom južnoameričkog revolucionar Che Guevare).
Rezultat ovih procesa stoji u „stvarnom” razlogu ostavke, već bivšeg , načelnika Sanela Buljubašića.

Finansijske dubioze koje su se pojavile u lokalnom proračunu i brojne fakture koje će slijediti „ sanaciju“ poplava upašile bi i znatno hrabrije političare nego što je mladi i pošteni ali nedovoljno testiran na stresove slične prirode.

Umjesto da načelnik Buljubašić preda sve papire svih mutnih radnji onima kojima je posao da isti sprovedu kriminalističku istragu, on građanima, koji su mu dali veliku podršku u glasovima koje je osvojio 2012. godine, nudi papir sa ostavkom koji za građane Srebrenika znači bijela zastava za predaju pred kriminalcima i onim koji su političko- interesnoj koaliciji koji imaju samo jedan cilja: pljačka.

Time se otvara prostor za stvaranje tzv. institucionalnog sistema za korupciju koji u stvari ima svoje ishodište a to je : nedostatak kontrole i transparentnosti lokalnih buđžeta, finansijskih planova javnih preduzeća i ustanova. U principu je zakazala treća dimenzija vlasti koja umjesto da hapsi kriminalce vrši pritisak na nezadovoljne građane prividno ih obezbjeđujući jakim policijsko-obavještajnim strukturama.

Umjesto da privodi kriminalce u sudnice i zatvore, bezbjednosna struktura kontroliše obespravljene građane uz snažnu manipulaciju kvazi udruženja lokalnih poduzetnika i raznih udruženja koji se pozivaju na lažne svoje patrioske zasluge pod obrazloženjem da se „vrijeđaju tekovine revolucije“, a da su pod krinkom „ veterana“ i demobilisanih stekli prestižna radna mjesta i čak ostvarili akviziciju u formi naučnih titula , kvazi, magistara i doktora nauka.

S toga priča o izboru VD načelnika i onim kojima će građani dati podršku, uskoro, će imati svoj novi scenarij ili krajnji epilog. U svakom slučaju treba se pripremiti jer inventivnost o mafijaško-interesnih skupina je na visokom nivou.

Na kraju da ispričam jednu istinitu priču iz 90- tih godina prošlog vijeka.
Priča jedan građanim , poduzetnik-kriminalac, drugog takvom sličnom: “Čuj , napravismo mi dobar posao , ali dođe milicija pa pokvari sve.“

S toga treba uskoro u BiH , i svim nivoima vlasti : entiteta, kantona/ županija, distrikta, općina/ opština, olakšanje.

Olakšanje je reformama : od svijesti svakog građana, svih institucija političkog i privrednog sistema i početak djelovanja „ pravne države“ na slobodama građana i zaštiti njihovih interesa. Krajnji rezultat ove borbe za reformu je ukidanje siromaštva i totalitarno-policijsko-obavještalno-sigurnosnog sitema koji štiti kriminalce i hlopove.

Pogledaj i ovo

Gromeks - Teravija 2 - Zgrada Srebrenik

Kako ne dobiti stan u Srebreniku – Intervju

O problemima sa vlasništvom nad stanovima nakon stečaja firme Gromeks pisali smo prije godinu i …

Ulice Srebrenika 2023

Prijedlog novih ulica u Srebreniku

Ulice u Srebreniku dobivaju imena. Od 01.11.2023. godine u toku je javna rasprava o nacrtu …