Tvrđava Gradina Srebrenik

“Naši” zločinci u kaznionicama od Švedske do Italije

Teško premlaćivanje bivšeg generala Vojske Republike Srpske (VRS) Radislava Krstića, koji je u petak u britanskom zatvoru Wakefield zadobio ozljede zbog kojih je pomoć morao zatražiti u bolnici, skrenulo je pozornost javnosti na činjenicu da brojni osuđenici za ratne zločine, kojima je kaznu izrekao Međunarodni kazneni tribunal za ratne zločine (ICTY) u Den Haagu, sankcije izdržavaju u različitim europskim zatvorima, u zemljama koju su prihvatile smještaj osuđenika i za to ponudila odgovarajuće uvjete.

Kada je riječ o Krstiću, njegovi odvjetnici najavili su da će zatražiti premještanje u drugu kaznionicu ovog osuđenika za pokolj u Srebrenici, gdje bi trebao nastaviti izdržavanje svoje 35-godišnje kazne. No, gdje su ostali sa popisa haaških osuđenika? Mnogi od njih, poput Krstića, već su se žalili na uvjete u zatvorima, nekima od njih smeta što su skupa s ubojicama, silovateljima, kradljivcima – baš kao da su očekivali da će im druđtvo iza rešetaka praviti ugledni profesori, glazbenici, znanstvenici, sportaši…

Oko 70 osoba pravomoćno je osuđeno pred Haaškim tribunalom, od kojih su mnogi osuđeni na zatvorske kazne. Spomenimo neke poznatije osuđenike, “gdje su, što rade”:

Stanislav Galić, presuđen za zločine nad građanima Sarajeva, svoju doživotnu robiju izdržava u zatvoru u Njemačkoj, gdje je nakon presude prebačen i Duško Tadić, koji je za zločine počinjene u Kozarcu te u krajiškim logorima osuđen na 20 godina robije.

Milomir Stakić, osuđen na 40 godina zatvora zbog zločina počinjenih u Prijedoru, kaznu izdržava u Francuskoj, dok Radoslav Brđanin, jedna od najznačajnijih ratnih figura iz Krajine, dosuđenu tridesetogodišnju kaznu izdržava u Danskoj.

U Danskoj kaznu izdržava i Ranko Češić, osuđen na 18 godina zatvora za zločine počinjene u Brčkom, dok njegov sugrađanin Goran Jelisić zvani Adolf svoju četrdesetogodišnju zatvorsku kaznu izdržava u Italiji.

U talijanskim zatvorima kaznu “odrađuju” i Mladen Naletilić Tuta, ratni zapovjednik  Kažnjeničke bojne iz Mostara, osuđen na 20 godina zatvora, kao i njegov potčinjeni zapovjednik jedinice “Mrmak” Vinko Martinović Štela, osuđen na 18 godina zatvora.

I čuveni mučitelj iz Vlasenice, komandant logora Sušica Dragan Nikolić Jenki, već tri godine nalazi se također u Italiji, gdje izdržava dvadesetogodišnju zatvorsku kaznu.

Momčilo Krajišnik u Velikoj Britaniji izdržava 20 godina robije.

U Austriji je Mitar Vasiljević, osuđen za zločine u Višegradu. Momir Nikolić, također osuđen za zločine u Srebrenici, svoju dvadesetogodišnju zatvorsku kaznu izdržava u Finskoj, dok  Dragan Obrenović, presuđen na 17 godina za zločine u Srebrenici, kaznu izdržava u Norveškoj.

U Finskoj desetogodišnju kaznu zatvora izdržava Ante Furundžija, zapovjednik postrojbe “Džokeri”, koja je počinila zločine u Lašvanskoj dolini, dok pripadnik ove jedinice Miroslav Bralo dosuđenih 20 godina zatvora izdržava u švedskom zatvoru.

Bivši predsjednik HDZ BiH Dario Kordić dvadesetpetogodišnju kaznu zatvora izdržava u Austriji, dok je Ivica Rajić nakon pravosnažnosti presude od 12 godina zatvora prebačen u jedan od zatvora u Španjolskoj.

dnevnik.ba

Pogledaj i ovo

Lopovi preko Facebooka znaju kad niste kod kuće

Prije nego objavite na Facebooku da ste na godišnjem ili da ste odsutni nekoliko dana, …

Ovu pjesmu je Sinan Sakić otpjevao jednom i NIKADA VIŠE, a razlog je PRETUŽAN (VIDEO)

Vjerovali ili ne, Sinan Sakić je ovu pjesmu otpjevao samo dok ju je snimao u …

Komentariši