Tvrđava Gradina Srebrenik

Kako pobijediti povišenu temperaturu

Nekoliko savjeta uz pomoć kojih ćete prebroditi (kad je već ne možete izbjeći) povišenu temperaturu kod svojih mališana.
Šta učiniti kada dijete ima povišenu temperaturu? Koja je temperatura uopće visoka? Koje lijekove koristiti? Sirup, čepić ili antibiotik? Pitanja su to koja muče većinu roditelja.

Evo nekoliko savjeta uz pomoć kojih ćete prebroditi (kad je već ne možete izbjeći) povišenu temperaturu kod svojih mališana.
Povišenom temperaturom kod dojenčeta smatra se temperatura koja, izmjerna živinim toplomjerom u guzi, prelazi 38 stepeni Celzijevih. Obično se kod dojenčadi od izmjerene temperature odbija pola stupnja.

Obavezno – mnogo tekućine
Predškolskoj djeci temperatura se obično mjeri pod pazuhom, a povišenom se smatra ako prelazi 37 ili 37,5 stupnjeva.
Kada je izmjerena temperatura viša, djetetu treba davati puno više tekućine nego inače. Ako se temperatura ne snizuje ni uz nešto slabije odijevanje, nužno je uvesti lijekove za sniženje temperature – antipiretike.
Ovisno o dobi djeteta, upotrebljavaju se različiti lijekovi. Za dojenčad se najčešće preporučuju supozitoriji – čepići koji se unose u guzu. Najčešće se daju tri do četiri puta u 24 sata, a njihova jačina ovisi o djetetovoj dobi i težini.
Najčešće se preporučuje lijek generičkog (izvornog) imena paracetamol koji se u apotekama nalazi pod različitim proizvođačkim imenima. Za malu, predškolsku djecu, preporučuje se sirup istog generičkog imena (paracetamol), koji treba davati tri do četiri puta dnevno u dozi koja se propisuje s obzirom na težinu.
Donedavno upotrebljavana acetilsalicilna kiselina (andol, aspirini, acisal…) ne preporučuje se za snižavanje temperature ili protiv bolova kod djece jer može izazvati pogubno oštećenje jetre i centralnog nervnog sistema.
Unatrag nekoliko godina uočeno je da ibuprofenum (brufen), antireumatik, djeluje i na snižavanje temperature. Kod djece preporučena dnevna doza iznosi do 10 mg po kilogramu težine djeteta, podijeljenoj u više dnevnih doza.

Kada ljekaru
Lijek se ne preporučuje djeci s tjelesnom težinom manjom od sedam kilograma. Kod dojenčadi i manje djece koriste se čepići, a za veću djecu sirup.
Ako nema drugih pratećih simptoma (osip, bolovi, proljevi ili povraćanja) u prva tri dana povišenu temperaturu treba snižavati lijekovima i davati odgovarajuću količinu vode ili napitaka razrijeđenih vodom.
Ljekaru treba otići odmah ako dijete ima osip, povraća, ima neke bolove ili ako temperatura potraje duže od tri dana.

Kada davati antibiotike
Antibiotike treba dati djetetu kod upalnih promjena koje izazivaju bakterije. Kod virusnih upalnih promjena antibiotici se ne daju, osim ako naknadno dođe do bakterijske superinfekcije.

Pogledaj i ovo

Lopovi preko Facebooka znaju kad niste kod kuće

Prije nego objavite na Facebooku da ste na godišnjem ili da ste odsutni nekoliko dana, …

Ovu pjesmu je Sinan Sakić otpjevao jednom i NIKADA VIŠE, a razlog je PRETUŽAN (VIDEO)

Vjerovali ili ne, Sinan Sakić je ovu pjesmu otpjevao samo dok ju je snimao u …

Komentariši