Nijedan od univerziteta iz BiH ni među 500 najboljih u svijetu

Prema rezultatima najnovije Šangajske liste najboljih univerziteta svijeta ne nalazi se nijedan univerzitet iz Bosne i Hercegovine.

Na listi su se našli i univerziteti iz Beogradu i Ljubljane, ali ne i univerziteti iz Bosne i Hercegovine.

Najbolje rangirani univerzitet iz zemalja regiona je Univerzitet u Beogradu, koji se nalazi u grupi univerziteta između 201. i 300. pozicije, dok se Univerzitet u Ljubljani nalazi u grupi univerziteta između 401. i 500. mjesta.

Među prvih deset nalazi se osam američkih i dva britanska univerziteta.

Prvo mjesto zauzima Harvard, iza kojeg slijede Stanford, Cambridge, MIT, Berkeley, Princeton, Oxford, Columbia, California Institute of Technology i Univerzitet u Chicagu.

Na poznatoj šangajskoj listi najboljih univerziteta na svijetu najviše je američkih, čak 135.

Univerziteti u SAD-u zauzimaju i vodeće pozicije na ovoj rang listi, pa je tako među prvih 20 čak 16 američkih.

Među 500 najuglednijih univerziteta se nalazi i 45 kineskih, 38 britanskih i 37 njemačkih.

U kriterije rangiranja spadaju naučni i istraživački radovi, naučni utjecaj, citiranost radova i utjecaj univerziteta u regiji.

Šangajska lista je akademsko rangiranje 500 najboljih univerziteta svijeta (ARWU), koju od 2003. godine uređuje Centar za prestižne univerzitete pri Univerzitetu Jiao Tong u Šangaju.

Pogledaj i ovo

Greškom vozačice: Automobil završio u koritu rijeke Jale

U Tuzlanskom naselju Slavinovići u nedjelju  u popodnevnim satima, automobil je završio u koritu rijeke Jale. Kako nezvanično saznaje Faktor.ba, neoprezna vozačica ostavila je automobil u brzini te je on završio u koritu rijeke. U ovoj nesreći nije bilo povrijeđenih, a na automobilu je pričinjena materijalna šteta. U ljetnom periodu vodostaj Jale je veoma nizak, […]

Tuzlanska inovatorica osvaja Ameriku: BiH i porodicu nosim u srcu gdje god pođem

Anela Arifi po završetku srednjoškolskog obrazovanja u Tuzli, odlučuje napraviti veliki korak za jednu mladu osobu, napustiti svoj topli dom i započeti život na drugom kontinentu. Njeno znanje, talenat su nagradili i prepoznali na “Google Science Fair” naučnoj Olimpijadi gdje je proglašena jednom od najperspektivnijih naučnica u svijetu, mlađih od 18 godina. Govornica je bila […]