Crkva u samom središtu grada
Pogled na stari grad sa Slovenske plaže
Riblji restoran u starinskom stilu
Zvono na ulazu u grad
Staro sidro
Pogled sa isroènog Rta
Južne zidine grada
Uske središne ulice
Središnja crkva
Jedan od topa koji su se koristili u odbrani grada
Ulaz u Citadelu
Južne zidine
Staza preko zidina
Hodanje južnim zidom
Unutrašnjos grada, pogled sa zidina
Jugoistoèni ugao grada

Navigacija: 1 2 3 4 5 >
Oznake: Crkva u samom središtu grada Pogled na stari grad sa Slovenske plaže Riblji restoran u starinskom stilu Zvono na ulazu u grad Staro sidro Pogled sa isroènog Rta Južne zidine grada Uske središne ulice Središnja crkva Jedan od topa koji su se koristili u odbrani grada Ulaz u Citadelu Južne zidine Staza preko zidina Hodanje južnim zidom Unutrašnjos grada, pogled sa zidina Jugoistoèni ugao grada
lang="bs-BA"> Budva - Srebrenik.NETwork
Srebrenik.NETwork

Budva

Tvrđava Gradina Srebrenik

Lokacija: Crna Gora
Datum: Utorak 26. Juli 2005.
Avanturisti: Adisa, Kristina, Čupo, Saša i Kristijan
Vrijeme: Ljeto, sunčano
Objekt: Stari grad

Određeni dijelovi texta su preuzeti sa: www.budva.cg.yu

Budva se nalazi jugo-istično od Bokokotorskog zaljeva i jedno je od najpopularnijih Crnogorskih ljetovališta. Bosancima je uglavnom privlačna zbog povoljnih cijena i velikih narodnjackih zabava. Ali Budva, grad star 2500 godina može da punudi i više od toga.

Priroda je Budvi darovala neponovljivu ljepotu sunca, mora i nisku bisernih plaza podno gorostasnih planina. Usponi velikih mediteranskih kultura obiljezili su duh ovog grada, koji se osjeca i danas, kada je Budva izrasla u jedinstveni turisticki biser ovog dijela Jadrana. Panoramom budvanske rivijere nailazimo na slikovite, prirodnim ljepotama prozete gradice koji ovom dijelu obale daju neponovljivu draz: jedinstven u svijetu Grad hotel Sveti Stefan, u mediteranskoj vegetaciji izdignut “kraljevski” Milocer i Petrovac, drevno rimsko naselje.

Sto se istorijskih podataka tiče Budva se smatra jednim od najstarijih naselja na Jadranu. U Sofokleovoj tragediji “Oikles”, napisanoj u V vijeku p.n.e., spominje se GRAD ILIRIJ. Legenda, koja svoju potvrdu ima u mnogim grckim mitovima, kaze, da je Budvu osnovao Kadmo, sin fenicanskog kralja Agenora. Protjeran iz Tebe, sa svojom zenom Harmonijom, stigao je u budvanske krajeve na volovskoj zaprezi i osnovao Budvu. Od grcke rijeci “Bous” (sto znaci vo) nastalo je ime grada. Ilire potiskuju Rimljani sredinom II. Pod vlast Vizantije Budva potpada 535.godine. Pocetkom VII vijeka Sloveni pocinju sa trajnim naseljavanjem ovih krajeva, da bi poslije pustosenja Saracena 841.godine trajno naselili Budvu. Usponom srpske drzave Raske, Budva ulazi u sastav Srpske srednjovijekovne drzave i sluzi kao pomorska luka drzave Nemanjica. Mlecani zauzimaju Budvu pocetkom 16-og vijeka i ostaju ovdje sve do 1797.godine kad potpada pod vlast Austro-ugarske. Od 1806. do 1807.god. traje Rusko-crnogorska uprava u Budvi. Francuska okupacija Budve pocinje 1807.godine, a zavrsava se 1813.porazom Napoleona. Tada je osnovana Crnogorsko-Bokeljska vlada, ali po naredjenju ruskog cara Aleksandra I, Boka je ustupljena Austriji na upravu 1814.godine. Nakon toga istorija je manje vise poznata.

Mnogo antikviteta iz svih istorijskih perioda, cak i iz grčkog doba mogu se pogledati u ArheoloÅ¡kom muzeju smjeÅ¡tenom u samom centru starog grada. Gradska tvrdjava zvana “Citadela” na uzvisenom je mjestu kraj obale i momentalno je pretvorena u muzejno izložbeni prostor, sa prigodnim restoranom i pozornicom na otvorenom. U Citadeli se nalazi i velika bebliteka knjiga starih po nekoliko stotina godina. U biblioteci se nalazi mnogo knjiga i o Bosni i Hercegovini, uglavnom iz pretproÅ¡log vijeka. Predpostavlja se da je Citadela nastala prije 840-te godine. Gradski zidovi sastaju sa Citadelom i tako cine jedinstvenu gradsku jezgru viseslojnog sistema fortifikacije. Bunar i skladista municije osiguravali su dugotrajnu sigurnost gradjana za vrijeme opsade. Visina zidova na nekim mjestima je i preko 30 metara. Zidine starog grada su otvorene za hodanje, i oko cijelog starog grada se može doći hodajući odbrambenim zidom.

Treba napomenuti da je Budva stradala u velikom potresu koji se dogodio, ako se dobro sjećam, 1978. Veliki dio i starog i novog dijela Budve je oboren, uništeni mnogi hoteli i infrastruktura. U današnje doba se ne vide posljedice toga, osim što se sa Citadele vide dijelovi zidina pod morem.

Exit mobile version